03.10.2017 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 3 października 2017 r., sygn. II UK 430/16

Nauczanie religii w katechetycznych punktach parafialnych, podlegające kwalifikacji jako praca nauczycielska w rozumieniu art. 88 Karty Nauczyciela, nie jest pracą w jednostkach oświatowych, o których stanowi art. 2 pkt 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, uprawniającą do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Krzysztof Rączka

SSN Romualda Spyt

w sprawie z wniosku J. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 października 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 10 marca 2016 r., sygn. akt III AUa (...),

oddala skargę kasacyjną i nie obciąża wnioskodawczyni kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 marca 2016 r., III AUa (...), Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację ubezpieczonej J. S. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. z dnia 20 marca 2015 r., IV U (...), w sprawie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z. o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

W sprawie ustalono, że ubezpieczona, urodzona w dniu 20 marca 1959 r., złożyła w dniu 1 września 2014 r. wniosek o przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Organ rentowy decyzją z dnia 8 października 2014 r., odmówił wnioskodawczyni przyznania prawa do tego świadczenia, przyjmując, że nie wykazała co najmniej 20-letniego nauczycielskiego stażu zatrudnienia w jednostkach oświatowych wymienionych w ustawie. W odwołaniu od decyzji ubezpieczona podniosła, że przy ustalaniu uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego organ nietrafnie pominął okresy wykonywania przez nią pracy w charakterze nauczyciela religii w Parafii Rzymsko-Katolickiej (...) w Z. (od 1 września 1974 r. do 31 sierpnia 1984 r.) i Parafii Rzymsko-Katolickiej M. w Z. (od 1 września 1988 r. do 22 listopada 1990 r.). Sąd pierwszej instancji oddalił odwołanie, przy czym podstawą faktyczną tego rozstrzygnięcia było ustalenie, zgodnie z którym ubezpieczona pracowała na stanowisku katechetki w wymiarze 18/18 etatu od 1 września 1974 r. do 31 sierpnia 1984 r. w Parafii Rzymsko­Katolickiej (.) w Z., zaś od 1 września 1988 r. do 31 sierpnia 1990 r. i od 1 września 1990 r. do 22 listopada 1990 r. w Parafii Rzymsko-Katolickiej M. w Z. Ubezpieczona nauczała religii w punktach katechetycznych zlokalizowanych w pomieszczeniach parafialnych. W okresach wykonywania tej pracy wnioskodawczyni nie została zgłoszona do ubezpieczenia społecznego. Na podstawie takich ustaleń faktycznych Sąd Okręgowy doszedł do przekonania, że w świetle obowiązujących regulacji normatywnych nie jest możliwe zaliczenie wyżej wymienionych okresów do nauczycielskiego stażu pracy, od którego zależy nabycie przez wnioskodawczynię uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Zdaniem Sądu Okręgowego, parafie, w których ubezpieczona świadczyła pracę katechetki, nie były placówkami oświatowymi w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. W konsekwencji wnioskodawczyni nie zdołała wykazać, że legitymuje się co najmniej 20-letnim stażem nauczycielskim w jednostkach wymienionych w ustawie, a ta okoliczność wyklucza nabycie przez nią prawa do świadczenia kompensacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty