25.05.2017 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 25 maja 2017 r., sygn. III UK 121/16

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego nie przysługuje zarówno osobom faktycznie pobierającym emeryturę, jak i takim, których świadczenia emerytalne zostały zawieszone w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy na podstawie art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zawieszenie prawa do emerytury nie oznacza bowiem pozbawienia uprawnień do tego świadczenia, a jedynie de facto wstrzymanie jego wypłaty na pewien czas. Jeśliby ustawodawca zamierzał wykluczyć z grona osób uprawnionych do świadczenia rehabilitacyjnego tylko ubezpieczonych, którzy korzystają ze swoich uprawnień emerytalnych, dałby temu wyraz inaczej redagując treść powołanego przepisu, tzn. w odniesieniu do wskazanej w nim osoby zamiast określenia "uprawniona" użyłby pojęcia "pobierająca".

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)

SSN Bogusław Cudowski

SSA. Ewa Stefańska (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania J.G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. o prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 maja 2017 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 23 lutego 2016 r., sygn. akt IV Ua .../15,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 października 2015 r. Sąd Rejonowy w S. - IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie J.G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 czerwca 2015 r. w części dotyczącej prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za okres od 1 maja 2015 r. do 31 lipca 2015 r., a w pozostałej części umorzył postępowanie.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że decyzją z dnia 30 czerwca 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił ubezpieczonemu J.G. prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za okres od 10 września 2014 r. do 4 września 2015 r. oraz zobowiązał go do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego w kwocie 28.870,06 zł za okres od 10 września 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy wskazał, że ubezpieczony był zatrudniony na podstawie umowy o pracę u płatnika składek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w S.. W dniu 8 kwietnia 2014 r. ubezpieczony złożył wniosek o emeryturę, lecz decyzją z dnia 24 kwietnia 2014 r. organ rentowy odmówił mu prawa do emerytury, zaś ubezpieczony odwołał się od tej decyzji do sądu. Następnie w dniu 5 sierpnia 2014 r. ubezpieczony złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, jednak orzeczeniem z dnia 27 sierpnia 2014 r. lekarz orzecznik ustalił, że w związku z rokowaniem odzyskania zdolności do pracy istnieją okoliczności uzasadniające ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 12 miesięcy licząc od daty wyczerpania zasiłku chorobowego. W złożonym w dniu 18 września 2014 r. oświadczeniu do celów świadczenia rehabilitacyjnego ubezpieczony nie wskazał, że zgłaszał wniosek o przyznanie mu emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty