Postanowienie SN z dnia 8 sierpnia 2017 r., sygn. I UZ 28/17
Ubezpieczony ma prawo ponownie ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do niej także wówczas, jeśli w jego sprawie wcześniej zapadły prawomocne wyroki.
Gazeta Prawna nr 193/2017
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z odwołania B. Ś. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w drodze z pracy, dodatek pielęgnacyjny, odszkodowanie i zadośćuczynienie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 sierpnia 2017 r., zażalenia organu rentowego na wyrok Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 24 lutego 2017 r., sygn. akt III AUa (...),
1. oddala zażalenie;
2. zasądza od organu rentowego na rzecz ubezpieczonego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu zażaleniowym.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 11 maja 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. odmówił ubezpieczonemu B. Ś. ponownego ustalenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem, jakiemu wnioskodawca uległ w drodze z pracy w dniu 19 czerwca 1995 r. Ubezpieczony B. Ś. wniósł odwołanie od powyższej decyzji. Domagał się jej zmiany przez ponowne rozpatrzenie jego uprawnień do wnioskowanego świadczenia oraz odszkodowania i zadośćuczynienia w wysokości adekwatnej do wyrządzonych mu krzywd i szkód wynikających z niezapewnienia mu świadczeń powypadkowych. Powołał się na opinię sądowo-psychiatryczną z 14 lutego 2000 r., sporządzoną na potrzeby prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego, której dotąd nie przedkładał. W jego ocenie, potwierdza ona, że stan zdrowia wnioskodawcy ma związek z urazem głowy, jakiego doznał ulegając wypadkowi w drodze z pracy.
Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania. Jego zdaniem, złożony przez ubezpieczonego wraz z wnioskiem o rentę dowód, nie ma wpływu na prawo do tego świadczenia. Fakt, że wraz z tym wnioskiem ubezpieczony nie złożył aktualnego zaświadczenia o stanie zdrowia, wykluczył możliwość skierowania go na badanie do lekarza orzecznika ZUS, a w dalszej kolejności - do komisji lekarskiej ZUS.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty