Wyrok SN z dnia 9 marca 2017 r., sygn. II UK 10/16
Praca na elewatorze w porcie nie jest pracą na statku żeglugi morskiej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSA Jolanta Hawryszko
w sprawie z wniosku J. J. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w [...] o prawo do emerytury pomostowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 marca 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 26 sierpnia 2015 r., sygn. akt III AUa .../15,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w [...] wyrokiem z 26 sierpnia 2015 r. oddalił apelację skarżącego wnioskodawcy J. J. od wyroku Sądu Okręgowego w [...] z 19 stycznia
2015 r., który oddalił jego odwołanie od decyzji pozwanego organu rentowego z 22 lipca 2014 r., odmawiającej mu prawa do emerytury pomostowej.
Sąd Okręgowy zaliczył do pracy w szczególnych warunkach, uprawniającej do emerytury pomostowej, zatrudnienie wnioskodawcy od 28 kwietnia 1975 r. do 13 listopada 1984 r. w Żegludze [...]. Wnioskodawca wykonywał wówczas pracę mechanika na statkach żeglugi morskiej. Ponadto okresy od 30 maja 1990 r. do 23 lutego 1991 r. oraz od 12 maja do 15 października 1991 r., gdy pracował u armatorów zagranicznych na statkach morskich w żegludze międzynarodowej. Morska Agencja G. jako jednostka kierująca opłacała wówczas w kraju składki na ubezpieczenie społeczne wnioskodawcy. Była to praca w szczególnych warunkach ujęta pod poz. 23 wykazu prac w szczególnych warunkach, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Sąd Okręgowy do pracy uprawniającej do emerytury pomostowej zaliczył wnioskodawcy łącznie 10 lat, 8 miesięcy i 16 dni. Do pracy tej nie zaliczył zatrudnienia wnioskodawcy od 14 listopada 1984 r. do 27 maja 1990 r. i od 14 do 29 maja 1992 r. w Zarządzie Morskiego Portu G. Ubezpieczony nie wykonywał wówczas pracy na statku żeglugi morskiej, ale na jednostce pływającej - elewatorze, który statkiem nie jest, a stanowi urządzenie służące do przeładunku tlenku glinu pomiędzy statkami. Elewator nie posiada napędu własnego, pływa na terenie portu. Ubezpieczony w spornym okresie nie wykonywał pracy na statkach żeglugi morskiej. W ocenie Sądu również kolejne okresy dobrowolnego ubezpieczenia społecznego nie mogą zostać wliczone do stażu pracy w szczególnych warunkach, ponieważ ubezpieczony nie był pracownikiem, ale pływał na kontraktach. Umowa o emeryturach pomostowych ma zastosowanie tylko do pracowników w rozumieniu art. 2 pkt 3 tej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty