Wyrok SN z dnia 7 marca 2017 r., sygn. III UK 88/16

1. Prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, a więc także prawo do jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, nie wynika zatem ze stosunków o charakterze cywilnoprawnym, wobec czego nie podlega dziedziczeniu na podstawie art. 922 § 1 k.c.

2. Nie ma żadnych przeszkód do stosowania art. 136 ustawy emerytalnej dotyczącego co do zasady świadczeń periodycznych do odszkodowania mającego z samej nazwy charakter jednorazowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

SSN Dawid Miąsik

w sprawie z odwołania R.B. i W.T. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z udziałem zainteresowanego S. S.A. Zakład Produkcyjny "C." o jednorazowe odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 marca 2017 r., skargi kasacyjnej odwołujących się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 21 stycznia 2016 r., sygn. akt IV Ua .../15,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od każdego z odwołujących się na rzecz organu rentowego kwoty po 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w R. wyrokiem z 23 września 2015 r. zmienił decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 18 czerwca 2013 r. w ten sposób, że przyznał wnioskodawcom R. B. i W. T. prawo do jednorazowego odszkodowania w kwotach po 40.672 zł przy przyjęciu, że zdarzenie z dnia 5 marca 2012 r., któremu uległ E. B., stanowiło śmiertelny wypadek przy pracy.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że E.B. - zatrudniony od 1986 r. w C. S.A. (obecnie S. S.A. Zakład Produkcyjny C.) - w dniu 5 marca 2012 r. pracował od godziny 7.00 do ok. 14.30. Nie powrócił w tym dniu do domu. Następnego dnia pracownicy odnaleźli go niedającego żadnych oznak życia w zakładzie pracy na dnie mieszadła. Ze sporządzonego protokołu oględzin i sekcji zwłok E. B. wynika, że do zgonu doszło w wyniku zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca na podłożu nabytej wady zastawkowej serca, czyli z przyczyn chorobowych "samoistnych". W dniu 18 czerwca 2012 r. pracodawca sporządził protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, w którym stwierdził, że przyczyną śmiertelnego wypadku E. B. była samoistna przyczyna chorobowa, nie uznając zdarzenia z 5 marca 2012 r. za wypadek przy pracy. W dniu 29 maja 2012 r. zmarła K. B., żona E. B. i matka wnioskodawców W.T. i R.B.. Spadek po K. B. na podstawie ustawy nabyli W. T. i R. B., każde z nich po % części.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty