21.02.2017 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 21 lutego 2017 r., sygn. II UK 740/15

W razie złożenia odwołania od decyzji organu rentowego wydanej w trybie art. 114 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, nie obowiązuje prekluzja dowodowa, ograniczająca możliwość zgłaszania wniosków dowodowych do etapu postępowania administracyjnego poprzedzającego wydanie tejże decyzji. Ubezpieczony może zatem także w postępowaniu sądowym powoływać się na nowe okoliczności oraz dowody uzasadniające wznowienie postępowania w trybie tego przepisu i rzutujące na jego prawo do wnioskowanego świadczenia.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z wniosku S.T. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w warunkach szczególnych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 16 czerwca 2015 r., sygn. akt III AUa .../14,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu [...], pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 3 lutego 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił ubezpieczonemu S. T. prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach.

Wyrokiem z dnia 29 września 2014 r. Sąd Okręgowy w O. zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał wnioskodawcy prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach poczynając od dnia 1 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy ustalił, że S.T., urodzony 24 lipca 1951 r., w dniu 21 czerwca 2011 r. złożył w ZUS Oddziale w O. pierwszy wniosek o emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Decyzją z 18 lipca 2011 r. organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do emerytury wskazując, że na dzień 31 grudnia 1998 r. nie udowodnił on co najmniej 15-letniego stażu pracy w szczególnych warunkach. Organ rentowy nie uwzględnił w tymże stażu okresu zatrudnienia ubezpieczonego w "N." w N. od 8 stycznia 1974 r. do 30 kwietnia 1974 r. na stanowisku pomocnika spawacza i od 1 maja 1974 r. do 2 kwietnia 1989 r. na stanowisku blacharza samochodowego. Wyrokiem z dnia 28 grudnia 2011 r., V U Sąd Okręgowy w O. oddalił odwołanie wnioskodawcy od powyższej decyzji. W sprawie tej Sąd uznał za wątpliwe, czy w pierwszym spornym okresie zatrudnienia ubezpieczony pracował jako pomoc spawacza. Wnioskodawca nie wykazał bowiem, aby praca ta była wykonywana w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska pracy spawacza, czy też by była de facto pracą zgrzewacza. Sąd nie zaliczył również do stażu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia wnioskodawcy na stanowisku ślusarza konstrukcyjnego i blacharza samochodowego przy montażu drzwi samochodów z udziałem spawania i zgrzewania. Jednocześnie w toku procesu organ rentowy przyznał, że praca ubezpieczonego w Spółdzielni Pracy "G." w N. w okresie od 29 sierpnia 1969 r. do 4 stycznia 1974 r. na stanowisku wyrzynacza skór oraz w "N." w N. w okresie od 1 czerwca 1989 r. do 31 grudnia 1998 r. na stanowisku lakiernika była pracą w szczególnych warunkach. Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2012 r., III AUa .../12, Sąd Apelacyjny [...] oddalił apelację wnioskodawcy od orzeczenia Sądu Okręgowego w O., podzielając w uzasadnieniu argumentację Sądu pierwszej instancji. Postanowieniem z dnia 23 maja 2013 r., II UK 41/13, Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego wobec niewykazana przesłanki oczywistej zasadności skargi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty