07.02.2017 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 7 lutego 2017 r., sygn. II UK 686/15

Zazwyczaj kwalifikowanie pracy w szczególnych warunkach oznacza przypisanie czynności pracownika do jednej pozycji wykazu A w obrębie tego samego działu. Może jednak się zdarzyć, że zakres obowiązków pracownika (tak jak w sprawie) jest szerszy i obejmuje łączony zakres czynności. Wówczas decydującego znaczenia - z pkt widzenia definicji pracy stale i w pełnym wymiarze - nabiera zdekodowanie wzajemnych relacji obu (albo wielu) rodzajów prac. W judykaturze nie jest sporne, że nie jest dopuszczalne uwzględnianie przy ustaleniu okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, innych równocześnie wykonywanych prac w ramach dobowej miary czasu pracy, które nie oddziaływały szkodliwie na organizm pracownika, to jednak od tej reguły istnieją odstępstwa. Pierwsze z nich dotyczy sytuacji, kiedy inne równocześnie wykonywane prace stanowią integralną część (immanentną cechę) większej całości dającej się zakwalifikować pod określoną pozycję załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. Drugie odstępstwo dotyczy przypadków, kiedy czynności wykonywane w warunkach nienarażających na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia mają charakter incydentalny, krótkotrwały, uboczny.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Romualda Spyt

w sprawie z wniosku T. B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w W. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 25 marca 2015 r., sygn. akt III AUa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 25 marca 2015 r. oddalił apelację T. B. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 23 października 2013 r., mocą którego oddalono odwołanie ubezpieczonego od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddziału w W. z dnia 28 grudnia 2012 r., odmawiającej przyznania prawa do emerytury z uwagi na brak wymaganej liczby okresów składkowych w szczególnych warunkach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty