Wyrok SN z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. II PK 375/15

Cel, jakiemu służy ochrona trwałości zatrudnienia gwarantowana w art. 39 k.p., nie występuje (odpada) w przypadku osób, które są uprawnione do emerytury (wcześniejszej), ale prawo do tego świadczenia zostało im zawieszone na podstawie art. 103a u.e.r. z racji kontynuowania zatrudnienia, w trakcie którego nabyły (z mocy prawa po złożeniu wniosku) prawo do emerytury. W odniesieniu do takich osób rozwiązanie stosunku pracy wywoła bowiem skutek polegający na możliwości złożenia wniosku o "odwieszenie" przez organ rentowy uprzednio zawieszonego prawa do emerytury i podjęcie wypłaty tego świadczenia. Innymi słowy, funkcja zakazu wypowiedzenia umowy o pracę z art. 39 k.p., nie jest spełniana (odpada) w odniesieniu do pracownika, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę, ale to prawo zostało mu zawieszone z uwagi na kontynuowanie przez niego zatrudnienia. Aby uzyskać uprawnienia emerytalne (pobierać emeryturę) nie musi on bowiem poszukiwać zatrudnienia u innego (nowego) pracodawcy i może zrealizować swoje prawo do już nabytego świadczenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Romualda Spyt

SSA Marek Procek

w sprawie z powództwa I. G. przeciwko Instytutowi [...]o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt XXI Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka I. G. - po ostatecznym sprecyzowaniu powództwa - wniosła o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach zatrudnienia w pozwanym Instytucie [...] i o zapłatę wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy.

Wyrokiem z dnia 29 października 2014 r., VIII P (...), Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W.: 1) przywrócił powódkę do pracy w pozwanym Instytucie na dotychczasowych warunkach pracy i płacy; 2) zasądził od Instytutu na rzecz powódki kwotę 19.255,50 zł tytułem wynagrodzenia za trzy miesiące pozostawania bez pracy, pod warunkiem jej podjęcia w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku; 3) w pozostałym zakresie oddalił powództwo oraz 4) orzekł o kosztach procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty