Postanowienie SN z dnia 26 października 2017 r., sygn. II CSK 16/17
Wzgląd na ekonomię postępowania i ochronę interesu indywidualnego oraz wymaganie właściwego ukształtowania postępowania nakładają na sąd obowiązek umożliwienia biorącym w nim udział osobom stosownej modyfikacji żądania.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Karol Weitz (przewodniczący)
SSN Agnieszka Piotrowska
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Operatora Gazociągów Przesyłowych G. Spółki Akcyjnej w [...] przy uczestnictwie [...]o zasiedzenie służebności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 26 października 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w [...] z dnia 10 czerwca 2016 r.,
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od wnioskodawcy na rzecz uczestników kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Operator Gazociągów Przesyłowych G. SA w [...] wniósł o stwierdzenie, że Skarb Państwa nabył w dniu 31 grudnia 1982 r. przez zasiedzenie służebność gruntową polegająca na prawie korzystania przez użytkownika wieczystego nieruchomości władnącej położonej w Z. z oznaczonych we wniosku nieruchomości stanowiących współwłasność A. i M. N. na zasadzie wspólności majątkowej.
Uczestnicy postępowania Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę P. oraz A. i M. małżonkowie N.wnosili o oddalenie wniosku.
Postanowieniem z dnia 12 grudnia 2014 r. Sąd Rejonowy oddalił wniosek uznając, że wnioskodawca nie wykazał, że przed dniem 25 lutego 2013 r. tj. przed dniem, kiedy A. i M. małżonkowie N. złożyli do sądu wniosek o ustanowienie służebności przesyłu, upłynął termin zasiedzenia przez Skarb Państwa lub przedsiębiorstwo przesyłowe służebności gruntowej odpowiadającej treści służebności przesyłu. Wniosek ten odpowiadał ustaleniom, że bieg zasiedzenia rozpoczął się w 1973 r. od budowy i użytkowania gazociągu przebiegającego przez nieruchomość uczestników małżonków N. Z przedstawionych przez wnioskodawcę zaświadczeń o wydanych w 1967 i 1968 r. decyzjach administracyjnych o lokalizacji inwestycji nie wynika, że gazociąg miał przebiegać na analizowanym odcinku przez tę nieruchomość. Dlatego Sąd pierwszej instancji przyjął, iż od dnia 1 stycznia 1973 r. Skarb Państwa eksploatując wybudowany gazociąg objął go w posiadanie w złej wierze a wnioskodawca nie wykazał, faktu przeniesienia posiadania służebności ze Skarbu Państwa na następców prawnych -przedsiębiorstwa państwowe, a później na powstałe w wyniku przekształcenia w 1996 r. r. przedsiębiorstwa państwowego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w spółkę akcyjną Polskie Górnictwo Naftowe i ostatecznie na rzecz wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty