Postanowienie SN z dnia 6 października 2017 r., sygn. V CSK 165/16
Ze względu na podobieństwo prawa użytkowania wieczystego do prawa własności uzasadnione jest stosowanie analogii z art. 143 k.c. przy uwzględnieniu art. 233 k.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Wojciech Katner
SSN Krzysztof Pietrzykowski
w sprawie z wniosku [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w [...] przy uczestnictwie [...] Przedsiębiorstwa Wodociągów Spółki Akcyjnej w [... ] o ustanowienie służebności przesyłu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 października 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w [...] z dnia 20 stycznia 2016 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od skarżącej na rzecz uczestnika postępowania 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 29 września 2015 r. Sąd Rejonowy w [...] oddalił wniosek [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w [...] w sprawie z udziałem [...] Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o ustanowienie służebności przesyłu.
Z ustaleń wynika, że wnioskodawczyni jest użytkownikiem wieczystym szeregu nieruchomości gruntowych. Ustanowienie wieczystego użytkowania nastąpiło na podstawie umów zawartych w formie aktów notarialnych w latach 1983 - 1985. Na nieruchomościach tych znajdują się urządzenia przesyłowe pobudowane w 1979 r., stanowiące obecnie własność uczestnika postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty