Wyrok SN z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. I CSK 413/16
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)
SSA Bogusław Dobrowolski
w sprawie z powództwa G. S.A. z siedzibą w I. (Francja) i I. S.A. z siedzibą w [...] przeciwko T. Holdings spółce z o.o. z siedzibą w [...] i T. spółce z o.o. z siedzibą w [...] o ochronę wspólnotowych znaków towarowych i zakazanie czynów nieuczciwej konkurencji, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 lipca 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w [... ] z dnia 3 marca 2016 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w części uwzględniającej apelację powodów /punkty I.1a, I.2a, I.3abc, I.4abc/ i w punkcie I.5 a i b w zakresie, w jakim dotyczy oznaczenia słownego "P. i oznaczenia słowno-graficznego "P. " oraz rozstrzygającej o kosztach postępowania /punkty I.6 i III/ i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w [... ] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W pozwie skierowanym przeciwko M. Spółce z o.o. (obecnie: T. sp. z o.o., k. 1549 akt i T. sp. z o.o. powodowie - G.+ S.A. (Francja) i I. S.A. (Polska) zgłosili kilka roszczeń związanych z ochroną wspólnotowego znaku towarowego. Powodowie powoływali się na służące im wyłączne prawa do wskazanych w pozwie znaków towarowych, zawierających element "[...]", których nie honorowały pozwane Spółki, działające - podobnie jak powodowie - na rynku usług medialnych. Powodowie wywodzili swoje roszczenia z przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2008 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego (Dz.U. UE L z dnia 24 marca 2009 r., cyt. dalej jako "rozporządzenie z 2009 r.) i przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2008 r., nr 153, poz. 1503 ze zm.; cyt. dalej jako ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r."
Powodowie sformułowali przeciwko pozwanym kilka roszczeń.
Po pierwsze, domagali się zakazania pozwanej Spółce M.naruszania praw do graficznych i słowno - graficznych wspólnotowych znaków towarowych (w.z.t.) wskazanych w pozwie. Domagali się także zakazania popełniania przez pozwanych czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na używaniu oznaczenia [... ] w nazwie informacyjnego kanału telewizyjnego "P.", w tym - w oznaczeniu N. oraz programu telewizyjnego [...]. Zakaz ten obejmował używanie oznaczenie [...] w nazwie kanału telewizyjnego P.[...] w jakiejkolwiek formie graficznej, używania tego oznaczenia w nazwie programu telewizyjnego [...] w jakiejkolwiek formie graficznej (pkt I).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty