Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606715)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    28.03.2017

    Wyrok SN z dnia 28 marca 2017 r., sygn. II CSK 359/16

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący, sprawozdawca)

    SSN Jan Górowski

    SSA Barbara Lewandowska

    w sprawie z powództwa G.K., P.S. i P.G przeciwko Agencji Nieruchomości Rolnych z siedzibą w Warszawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 marca 2017 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 21 grudnia 2015 r., sygn. akt II Ca .../15,

    oddala skargę kasacyjną.

    Uzasadnienie

    Powodowie G.K., P.S. i P.G. wnieśli powództwo przeciwko pozwanej Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie domagając się usunięcia niezgodności pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym dwóch nieruchomości położonych w P. przy ul. R.

    1) zapisanej w księdze wieczystej nr .../0, składającej się z działek nr 7, 8, 13 i 15/3 o pow. 2,8403 ha i

    2) zapisanej w księdze wieczystej nr .../9, składającej się z działek nr 14 i 15/1 o pow. 1,6026 ha przez wpisanie w działach II tych ksiąg w miejsce Skarbu Państwa - Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w P. - powoda P.G jako właściciela w udziale wynoszącym % i powodów G. K. i P.S. jako właścicieli w udziałach po %.

    Powodowie wyjaśnili, że są następcami prawnymi M. S., który był w latach 70-tych właścicielem m. in. nieruchomości wskazanych w pozwie i sprzedał je w dniu 23 grudnia 1975 r. w trybie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (tekst jedn. Dz.U. 1974 r. Nr 10, poz. 64 - dalej "ustawa z 1958 r.") na rzecz Kombinatu Państwowych Gospodarstw Ogrodniczych w P. , którego następcą prawnym jest pozwana Agencja. Powodowie zakwestionowali ważność umowy sprzedaży z uwagi na zawarcie jej bez wyjaśnienia, czy wystąpiły przesłanki wywłaszczenia przewidziane w art. 3 ustawy z 1958 r. i na jaki cel nieruchomość ta została przeznaczona. Argumentowali, że wobec nieważności umowy sprzedaży z uwagi na jej sprzeczność z ustawą, własność nieruchomości nigdy nie przeszła na nabywcę i grunty stanowią własność powodów we wskazanych w pozwie udziałach.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • VAT od sprzedaży działki zabudowanej domkiem letniskowym wybudowanym przez użytkownika wieczystego – Dyrektor KIS zmienił interpretację
    • Jakie skutki podatkowe ma wniesienie nieruchomości do innej spółki z o.o.
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.