Wyrok SN z dnia 23 marca 2017 r., sygn. V CSK 437/16
Co do zasady nabywanie większej ilości towaru po niższej cenie, a więc z rabatem udzielonym przez dostawcę nie stanowi działań kupującego wskazujących na naruszenie reguł konkurencji, zaś celem art. 15 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. nie jest regulowanie cen i wpływanie na rozkład zysków stron umowy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marian Kocon (przewodniczący)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa K. Z., J. D., A. Z. i K. G. przeciwko K. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Spółce komandytowej w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 marca 2017 r., skarg kasacyjnych: powodów i strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 17 marca 2016 r., sygn. akt I ACa (...),
1) uchyla zaskarżony wyrok,
2) zmienia wyrok Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 października 2015 r. w sprawie X GC (...) w punkcie I i III w ten sposób, że oddala powództwo,
3) oddala apelację powodów w całości
4) oddala skargę kasacyjną powodów w całości
5) orzeka, że koszty postępowania pierwszoinstancyjnego, apelacyjnego i kasacyjnego ponoszą powodowie solidarnie i pozostawia referendarzowi sądowemu ich szczegółowe wyliczenie.
Uzasadnienie
Powodowie K. Z., J. D., A. Z. i K. G. domagali się zasądzenia od strony pozwanej "K. Sp. z o.o." spółki komandytowej w W. kwoty 185 684,16 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 3 sierpnia 2013 r. do dnia zapłaty, tytułem zwrotu rabatów udzielonych przez powodów od cen dostarczanych pozwanej towarów w okresie od dnia 1 czerwca 2010 r. do dnia 8 kwietnia 2011 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty