Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2017 r., sygn. I CSK 93/17
Sąd apelacyjny, akceptując ustalenia faktyczne sądu pierwszej instancji w całości lub w części, może ograniczyć się do wyraźnego uznania tych ustaleń za własne, co eliminuje potrzebę ich powtórzenia. Jeżeli jednak w apelacji zakwestionowano ustalenia sądu pierwszej instancji, to aprobata tych ustaleń ze strony sądu rozpoznającego sprawę w drugiej instancji i uznanie ich za własne, musi zakładać wyczerpujące odniesienie się do zarzutów apelacji i wyjaśnienie, dlaczego sąd drugiej instancji ich nie podziela.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Kwaśniewski
w sprawie z powództwa H. S. przeciwko (...) Centrum (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 13 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 28 października 2015 r., sygn. akt V Ca (...),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Pozwem z dnia 23 sierpnia 2011 r. powód H. S. wniósł o zasądzenie na jego rzecz od pozwanego Wojewódzkiego Szpitala (...), obecnie (...) Centrum (...) Sp. z o.o., kwoty 50 000,00 zł tytułem zadośćuczynienia w związku z nieprawidłowo wykonanym zabiegiem operacyjnym.
Wyrokiem z dnia 21 lutego 2014 r. Sąd Rejonowy w G. oddalił powództwo. Sąd ustalił, że pod koniec października 2010 r. powód doznał stłuczenia palca II prawej stopy, wskutek czego doszło do powstania u niego zniekształcenia typu "palec młotowaty". W dniach od 28 lutego 2011 r. do 1 marca 2011 r. powód był hospitalizowany u pozwanego, gdzie dokonano rozpoznania palca II młotowatego prawej stopy i poddano powoda zabiegowi korygującemu zniekształcenie metodą Jonesa. W przebiegu operacji nie stwierdzono powikłań, a powód został wypisany do domu z zaleceniem zdjęcia szwów w trybie ambulatoryjnym, oszczędzania kończyny dolnej, chodzenia w bucie odciążającym przedstopie, zmiany opatrunków i leczenia farmakologicznego. W czasie gojenia się ran po zabiegu powód odczuwał dolegliwości związane z ropieniem palca i opuchlizną; był także leczony farmakologicznie. Po zagojeniu się ran stan obrzęku ustąpił, operowany palec pozostał jednak krótszy, wykrzywiony i podniesiony. U powoda nastąpił nawrót młotowatego zniekształcenia palca II prawej stopy i pogorszenie stanu zdrowia w stopniu uniemożliwiającym prawidłowe chodzenie oraz korzystanie ze zwykłego obuwia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty