Postanowienie SN z dnia 24 marca 2017 r., sygn. I CSK 633/16
Możliwe jest posiadanie jednej nieruchomości jako posiadacz, któremu przysługuje prawo użytkowania wieczystego, które ma charakter posiadania zależnego i w zakresie tego prawa, a sąsiedniej jako posiadacz samoistny, więc odpowiadającego prawu własności.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk
SSN Iwona Koper (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku J. M. przy uczestnictwie [...] o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 marca 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 2 lipca 2015 r., sygn. akt V Ca ... /14,
uchyla zaskarżone postanowienie i oddala apelację oraz zasądza od uczestnika m.st. Warszawy na rzecz wnioskodawczyni kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem kosztów postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wnioskodawczyni J. M. domagała się stwierdzenia, że jej rodzice J. i W. Ż. nabyli przez zasiedzenie bliżej opisaną we wniosku nieruchomość gruntową o pow. 250 m z dniem 27 maja 2005 r. Podała, że nieruchomość stanowi część większej posesji, zaś jej pozostała część znajduje się w użytkowaniu wieczystym wnioskodawczyni, a wcześniej od 1979 r. jej wieczystymi użytkownikami byli jej poprzednicy prawni. Pozostali uczestnicy postępowania, poza m.st. Warszawa -właścicielem gruntu pozostającego w wieczystym użytkowaniu wnioskodawczyni, przyłączyli się do wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty