Wyrok SN z dnia 24 lutego 2017 r., sygn. IV CSK 178/16
W zakresie spraw objętych dyspozycją art. 8 ust. 1 pr. energ. nie mieszczą się spory dotyczące umów o sprzedaż i dostawę energii już wcześniej zawartych przez strony ani świadczeń wykonanych na ich podstawie lub spory o świadczenia z tych umów.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marta Romańska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Józef Frąckowiak
SSA Agata Zając
w sprawie z powództwa K. K. przeciwko E. Spółce Akcyjnej w G. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 30 września 2015 r., sygn. akt I ACa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzsadnienie
Powódka K. K. wniosła o zasądzenie od E. Spółki Akcyjnej w G. kwoty 197.456 zł z odsetkami ustawowymi od 1 grudnia 2013 r., a ewentualnie kwoty 194.340,12 zł z odsetkami ustawowymi od 1 grudnia 2013 r.
Pozwana E. S.A. w G. wniosła o oddalenie powództwa.
Wyrokiem z 31 lipca 2014 r. Sąd Okręgowy w G. oddalił powództwo.
Sąd Okręgowy ustalił, że od 2 stycznia 2006 r. powódkę i pozwaną łączyła umowa sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych do sklepu spożywczego P.H.U. "F." w G. przy ul. W. W umowie strony odwołały się do przepisów ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (dalej: "pr. en.", w brzmieniu tekstu jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 1059) i przepisów wykonawczych do niej, obowiązującej Taryfy dla energii elektrycznej dotyczącej odbiorców obsługiwanych przez pozwaną oraz "warunków ogólnych sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych przez K. SA Oddział Zakład Energetyczny G. w G." (dalej: "w.o.s.e."), których otrzymanie powódka pokwitowała. Stosownie do tych warunków, pozwana mogła wstrzymać dostawę energii, gdyby odbiorca zwlekał z zapłatą za energię elektryczną albo świadczone usługi, co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności, pomimo uprzedniego powiadomienia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego dwutygodniowego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności (§ 7 ust. 2 w.o.s.e.). Reklamacja wskazań układu pomiarowo - rozliczeniowego lub faktury nie zwalniała odbiorcy od obowiązku zapłaty (§ 6 ust. 11 w.o.s.e.). Odbiorca był też obowiązany pisemnie powiadomić przedsiębiorstwo energetyczne o opuszczeniu lokalu (obiektu) lub zmianie adresu do korespondencji najpóźniej na 7 dni przed jego opuszczeniem lub zmianą (§ 4 ust. 11 w.o.s.e.), a w przypadku niezrealizowania tego obowiązku faktura oraz wszelka korespondencja mogła być uznana za doręczoną (§ 8 ust. 3 w.o.s.e.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty