Wyrok SN z dnia 8 marca 2017 r., sygn. IV CSK 321/16
W razie zawarcia umowy poręczenia (art. 876 i nast. k.c.), nie dowiedzione twierdzenie poręczyciela, że jego oświadczenie o poręczeniu opiewało w rzeczywistości na niższą kwotę, niż umieszczona w dokumencie umowy nie powoduje samo przez się skutku zaprzeczenia prawdziwości tego dokumentu, o jakim mowa w art. 253 zdanie drugie k.p.c., tzn. dokument tej umowy wskutek twierdzenia poręczyciela zmienia pochodzenie i jest traktowany jako przygotowany przez drugą stronę umowy, przez co to ona musi udowodnić prawdziwość dokumentu, z którego chce skorzystać.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie z powództwa R. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ż. przeciwko "B." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S., K. G. i R. G. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 marca 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanych K. G. i R. G. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygn. akt I ACa (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 maja 2014 r. Sąd Okręgowy w G. zasądził na rzecz powoda R. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ż. kwotę 156 047,58 złotych z odsetkami od pozwanego "B." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S., oddalając jednocześnie powództwo przeciwko K. G. i R. G.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty