08.03.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 marca 2017 r., sygn. IV CSK 254/16

Podjęcie czynności przewidzianych przez art. 307 k.p.k. nie prowadzi jeszcze do zakazu publikacji przewidzianego w art. 13 Prawa prasowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Wojciech Katner

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa M.B. przeciwko Z.M., K.N. i "M. R." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. o ochronę dóbr osobistych i zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 marca 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. akt V ... /15,

I. oddala skargę kasacyjną;

II. zasądza od pozwanych solidarnie na rzecz powoda kwotę 1140 (tysiąc sto czterdzieści) zł z tytułu zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w [...] wyrokiem z dnia 17 grudnia 2015 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w [...], którym oddalono powództwo M.B. przeciwko "M. R." spółce z o.o. w W. (wydawcy dziennika "G."), K.N. (redaktorowi naczelnemu dziennika) i Z.M. (dziennikarzowi, autorowi artykułu opublikowanego w tym dzienniku) i nakazał pozwanym opublikowanie na własny koszt w dzienniku G. oraz w jego wydaniu internetowym, oświadczenia, w którym "przepraszają Pana M.B. za naruszenie jego dóbr osobistych w artykule opublikowanym w dniu [...] 2014 r. autorstwa Z. M. zatytułowanym "[...]" poprzez ujawnienie danych osobowych i rozpowszechnianie niepełnych informacji dotyczących przebiegu zdarzenia z dnia [...] 2014 r., przez co naruszono jego dobre imię"; ponadto Sąd zasądził solidarnie od pozwanych na wskazany przez powoda cel społeczny kwotę 5000 zł. Sąd Apelacyjny przyjąwszy jako własne, z niewielkim uzupełnieniem, ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji, dokonał ich odmiennej oceny prawnej.

W sprawie ustalono, że w dniu [...] 2014 r. powód (z zawodu prokurator) zgłosił policji fakt popełnienia przestępstwa na jego szkodę przez J. B. (cywilnego pracownika policji), w tym samym dniu sporządzono protokół przyjęcia od powoda zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, po czym w dniu [.] został on przesłuchany w charakterze świadka przez funkcjonariusza policji. W dniu [.] 2014 r. policja w [... ] otrzymała także zgłoszenie J.B. o popełnieniu na jego szkodę przestępstwa przez powoda, w wyniku czego funkcjonariusze podjęli czynności służbowe i został sporządzony pisemny protokół zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, złożonego przez J.B.. Niewątpliwy był fakt, że pomiędzy tymi osobami doszło do zajścia połączonego z naruszeniem nietykalności cielesnej, natomiast wersje wydarzeń przedstawione przez ich uczestników zasadniczo różniły się co do tego, kto był w tym zdarzeniu stroną prowokującą i agresywną. W związku z tymi zawiadomieniami Prokuratura Rejonowa w [...] prowadziła dwa postępowania, z których pierwsze (zainicjowane zgłoszeniem powoda) zakończyło się umorzeniem częściowo z braku dostatecznych dowodów i częściowo z powodu ustalenia, że występek podlega ściganiu z oskarżenia prywatnego, a drugie zakończyło się umorzeniem postępowania z powodu braku dostatecznych dowodów popełnienia przestępstwa. Postanowienia te były zaskarżone przez zgłaszających, nie jest znane końcowe rozstrzygnięcie żadnego z nich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty