26.01.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. I CSK 252/15

Uprawnienie gminy do organizowania rynku usług autobusowych nie przekreśla możliwości oceny jej zachowania pod kątem nadużywania pozycji dominującej, w szczególności czy nie jest przypadek tzw. dławienia konkurencji. Nawet więc gdy gmina zorganizuje świadczenie usług transportowych w taki sposób, że powierzy ich wykonanie tylko jednemu przedsiębiorcy całkowicie zależnemu od gminy, nie wyklucza to oceny jej zachowania przez pryzmat przepisów o ochronie konkurencji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)

SSN Agnieszka Piotrowska

z powództwa M. spółki z o.o. z siedzibą w M. przeciwko Miastu W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 26 stycznia 2017 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. akt I ACa .../14,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pozwem z dnia 1 czerwca 2011 r. powód M. sp. z o.o. w M. wniósł o zasądzenie na jego rzecz od pozwanego Miasta W. kwoty 41 460 000 zł z odsetkami ustawowymi od dnia doręczenia pozwu jako odszkodowania za szkodę spowodowaną deliktem pozwanego, polegającym na bezprawnym uniemożliwieniu powodowi w latach 2004 - 2010 czerpania korzyści (wynagrodzenia za usługi transportowe) z części W. rynku przewozu osób, który zdaniem powoda, bezprzetargowo i za zawyżonym wynagrodzeniem powierzony został [...] Zakładom Autobusowym sp. z o.o. w W..

Rozpoznający powództwo Sąd Okręgowy w W. ustalił miedzy innymi, że Zakłady Autobusowe sp. z o.o. w W. (ZA) były jednostką organizacyjną pozwanego (zakładem budżetowym, który został przekształcony w jednoosobową spółką Miasta W.. ZA od 2002 r. świadczy usługi zbiorowego transportu autobusowego w W. na podstawie umów zawieranych z pozwanym Miastem, bez ogłaszania przetargu. Ostatnia umowa z dnia 2 grudnia 2009 r., która obowiązuje do 2017 r. -przewidywała wynagrodzeniem wg stawki 7,41 zł za tzw. wozokilometr. Poprzednio pozwane Miasto oraz ZA łączyła umowa z 2005 r., a wcześniej - z dnia 27 grudnia 2002 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty