16.11.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. I UZ 29/16

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z odwołania U. Sp. z o.o. Spółki komandytowej w T. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawnych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 listopada 2016 r., zażalenia U. Sp. z o.o. Spółki komandytowej w T. na wyrok Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 3 marca 2016 r., sygn. akt III AUa .../15,

uchyla zaskarżone postanowienie zawarte w punkcie 1 wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 3 marca 2016 r.

Uzasadnienie

Wnioskodawca "U." Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w T. we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. o interpretację przepisów przestawił stanowisko, że w Spółce Komandytowej będącej sukcesorem prawnym osoby fizycznej, prowadzącej poprzednio tę samą działalność, ma zastosowanie art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.), a zatem wstępuje ona we wszystkie prawa i obowiązki przewidziane zarówno w przepisach prawa podatkowego jak i - zgodnie z odesłaniem z art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 121 ze zm.) - w przepisach tej ostatniej ustawy, które dotyczą przekształconego przedsiębiorstwa poprzednio prowadzonego przez osobę fizyczną, w tym także dotyczące stopy procentowej ubezpieczenia wypadkowego obowiązującej tę osobę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia 31 lipca 2014 r. stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ stosownie do art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) oraz art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, dokonywana jest w jego indywidualnej sprawie. Odnosząc się zatem do obowiązku ustalenia stopy procentowej wnioskodawcy organ rentowy uznał, że w przypadku zawiązania nowej spółki przez inny podmiot, który wnosi do niej swoje przedsiębiorstwo nie ma miejsca sukcesja stopy procentowej składki. Nowo powstała spółka jest zobowiązana do odrębnego ustalenia obowiązującej jej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na zasadach ogólnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty