Wyrok SN z dnia 11 października 2016 r., sygn. I UK 356/15
Lekarz chirurg pełniący równocześnie obowiązki ordynatora oddziału chirurgicznego i dyrektora szpitala nie wykonuje stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych (§ 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm. w związku z wykazem A, dział XII, poz. 2, stanowiącym załącznik do tego rozporządzenia).
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 10-12/2016
Zakwalifikowanie pracy jako wykonywanej w szczególnych warunkach należy zatem zawsze konfrontować z konkretnym stanem faktycznym, w którym praca była wykonywana, nie odrywając się od specyfiki konkretnego procesu pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Franczak (przewodniczący)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania S. Z. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w [...] o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 11 października 2016 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt III AUa .../14,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w [...] wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2014 r. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w [...] z dnia 29 lipca 2013 r. i przyznał S. Z. wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach poczynając od 1 maja 2013 r.
Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia. Wnioskodawca (ur. 18 marca 1953 r.) posiada 25-letni okres zatrudnienia. Organ rentowy uwzględnił wnioskodawcy pracę w szczególnych warunkach w rozmiarze 14 lat, 6 miesięcy i 29 dni, odmawiając uznania za wykonywaną w takich warunkach pracę w Zespole Opieki Zdrowotnej w [... ] na stanowisku ordynatora oddziału chirurgicznego w okresie od 1 kwietnia 1985 r. do 30 kwietnia 1990 r. W okresie tym wnioskodawca realizował szereg czynności o charakterze administracyjnym (dbałość o dyscyplinę pracy, opracowywanie statystyk, nadzór nad archiwum i biblioteką), jednak przede wszystkim stale i w pełnym wymiarze czasu wykonywał pracę lekarza chirurga w zespole operacyjnym, wymienioną w wykazie A, dział XII, poz. 2a pkt 1, stanowiącym załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w zakładach pracy resortu zdrowia i opieki społecznej (Dz.Urz. MZiOS Nr 8, poz. 40 ze zm., dalej jako zarządzenie). W tym okresie wnioskodawca - jako jedyny chirurg w szpitalu w [... ] posiadający II stopień specjalizacji uprawniający do samodzielnego wykonywania operacji -wykonywał większość zabiegów chirurgicznych osobiście, asystował przy zabiegach lub nimi kierował, organizował pracę podległych pracowników (lekarzy, pielęgniarek i bloku operacyjnego), ustalał grafiki dyżurów i kontrolował dokumentację oraz pełnił dyżury "pod telefonem". Takie same czynności wnioskodawca wykonywał w SPZOZ w M. oraz w SPZOZ w Ł..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty