13.01.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. III SPP 30/15

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Dawid Miąsik

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie ze skargi R. K. na przewlekłość postępowania Sądu Apelacyjnego w [...] w sprawie VI ACa .../14, z udziałem Skarbu Państwa - Prezesa Sądu Apelacyjnego po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 stycznia 2016 r.,

oddala skargę.

Uzasadnienie

R. K. w skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki wniósł o: 1/ stwierdzenie przewlekłości postępowania w sprawie toczącej się przed Sądem Apelacyjnym pod sygn. akt VI Aca .../14; 2/ zasądzenie odszkodowania w wysokości 20.000 zł; 3/ zwrot skarżącemu uiszczonej opłaty sądowej w kwocie 100 zł oraz poniesionych kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

W uzasadnieniu skargi wskazano, że w dniu 28 października 2013 r. została wniesiona apelacja do Sądu Apelacyjnego od wyroku Sądu Okręgowego w W. W dniu 26 października 2015 r., a więc po upływie niemalże 2 lat od złożenia apelacji w przedmiotowej sprawie, Sąd Apelacyjny wyznaczył termin rozprawy apelacyjnej na dzień 3 grudnia 2015 r. W ocenie skarżącego, w niniejszym przypadku nastąpiło oczywiste i rażące naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, ponieważ postępowanie trwa znacząco dłużej, niż jest to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych istotnych dla rozstrzygnięcia sporu. Trwający ponad dwa lata czas postępowania w Sądzie Apelacyjnym wywołał u skarżącego silne odczucie opieszałości sądu, związane z brakiem prawomocnego rozstrzygnięcia w sprawie. W wyroku Sądu pierwszej instancji od skarżącego została zasądzona kwota 101.552,90 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 15 lutego 2012 r. do dnia zapłaty. Niepewność związana z ewentualnością zapłaty tak wysokiej kwoty wywołuje u skarżącego poczucie krzywdy w sferze psychicznej, spowodowanej ciągnącym się oczekiwaniem na końcowe rozstrzygnięcie niniejszej sprawy i przede wszystkim ocenę zasadności żądania powoda. Przewlekłość działania Sądu Apelacyjnego powoduje poważne problemy w planowaniu przyszłości finansowej przez skarżącego oraz jego rodzinę. Skarżący nie może bowiem podejmować istotnych decyzji związanych z jego stanem majątkowym, ponieważ cały czas musi brać pod uwagę ewentualność spłaty zadłużenia na rzecz powoda. Tym samym przez cały ten okres skarżący powstrzymuje się przed prowadzeniem jakichkolwiek inwestycji, zabezpieczając środki finansowe na spłatę przyszłego zadłużenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp