26.07.2016 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 26 lipca 2016 r., sygn. II UK 304/15

Z uprawnienia przejścia na emeryturę w niższym wieku emerytalnym, przysługującego pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach, mogą korzystać wyłącznie pracownicy, którzy byli rzeczywiście zatrudnieni stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szkodliwych warunkach pracy (art. 32 ustawy o emeryturach i rentach w związku z § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 r.). Nie jest zatem dopuszczalne uwzględnianie do okresów pracy w szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, innych równocześnie wykonywanych prac w ramach dobowej miary czasu pracy, które nie oddziaływały szkodliwie na organizm pracownika.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z wniosku P. W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 lipca 2016 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 29 stycznia 2015 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2015 r., Sąd Apelacyjny, w sprawie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S., o emeryturę, oddalił apelację wnioskodawcy P. W. od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 8 kwietnia 2014 r., którym oddalono odwołanie wnioskodawcy od decyzji organu rentowego z dnia 23 stycznia 2014 r., odmawiającej prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach wobec nieudokumentowania 15 lat pracy w szczególnych warunkach i w związku z tym niespełnienia przesłanek określonych w art. 32 i art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst; Dz.U. z 2016 r., poz. 887). Zgodnie z ustaleniami faktycznymi, dokonanymi przez Sąd pierwszej instancji, wnioskodawca (ur. w dniu 24 grudnia 1953 r.), ukończył 60 lat w dniu 24 grudnia 2013 r., oraz wykazał -według stanu na dzień 1 stycznia 1999 r. - ponad 25 letni okres ubezpieczenia (tj. 27 lat i 1 dzień) w tym 12 lat 4 miesiące i 22 dni okresów pracy w szczególnych warunkach. W okresie od dnia 1 sierpnia 1994 r. do dnia 30 czerwca 1998 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w Przedsiębiorstwie Produkcji Leśnej "A." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w K. Zakład w B., na stanowisku kierowcy i akwizytora. We wskazanym okresie był kierowcą samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony - Star 200, rozwożąc przetwory produkowane przez zakład. Ponadto w ramach dodatkowej umowy akwizycji (umowy cywilnoprawnej), pośredniczył przy sprzedaży towarów, przyjmował zamówienia oraz pobierał należności za sprzedany towar, otrzymując z tego tytułu prowizję. Skarżoną odwołaniem decyzją organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do wcześniejszej emerytury, wskazując w uzasadnieniu, że nie uwzględnił jako pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia od dnia 1 sierpnia 1994 r. do dnia 30 czerwca 1998 r., gdyż w tym okresie wnioskodawca wykonywał obowiązki kierowcy - akwizytora, podczas gdy takie stanowisko nie zostało wymienione w wykazie A załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty