Wyrok SN z dnia 28 czerwca 2016 r., sygn. I UK 256/15
Niesporządzenie pisemnej umowy o naukę zawodu nie przesądza o niemożliwości zakwalifikowania spornej pracy jako okresu składkowego z art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy emerytalnej. Decydujące jest w tym wypadku ustalenie, czy wnioskodawca faktycznie wykonywał zatrudnienie na warunkach określonych w ustawie z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczania do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania W. H. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 28 czerwca 2016 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 lutego 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 5 lutego 2015 r. oddalił apelację W. H., wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 25 listopada 2013 r.
W rozpoznawanej sprawie wnioskodawca domagał się przyznania prawa do emerytury. W dniu 28 lutego 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję odmowną. Podniósł, że ubezpieczony nie wykazał wymaganego 20-letniego stażu składkowego i nieskładkowego. Zakład nie zaliczył wnioskodawcy okresu zatrudnienia w Przedsiębiorstwie Transportowym, gdyż nie przedstawił on dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy o praktyczną naukę zawodu z zakładem pracy.
Sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżący (ur. 28.01.1948 r.) udowodnił okresy składkowe wynoszące 17 lat, 7 miesięcy i 20 dni, sporny był natomiast okres praktycznej nauki zawodu w Przedsiębiorstwie Transportowym w latach 1963-1966. Sąd ustalił, że odwołujący się w okresie od 1 września 1963 r. do czerwca 1966 r. był uczniem Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego w B., a także pobierał praktyczną naukę zawodu w Przedsiębiorstwie Transportowym w B. Nauka w ZSB dla Pracujących BPBP odbywała się trzy razy w tygodniu, natomiast zajęcia praktyczne w pozostałe trzy dni tygodnia, w warsztatach PT w B. ul. M. Odwołujący się w dniach 26 maja 1966 r. i 27 maja 1966 r. złożył egzamin przed Komisją Egzaminacyjną Kwalifikacyjną w zakresie III roku praktycznej nauki zawodu w zawodzie: mechanik samochodowy. Praktyczna nauka zawodu odbywała się w warsztatach pod nadzorem majstra, który przydzielał uczniów konkretnym mechanikom, w tym odwołującego się. Uczniowie praktyczną naukę rozpoczęli od prac porządkowych, a następnie po przeszkoleniu wykonywali proste, ciężkie prace (w tym na powietrzu) zlecone przez mechanika, któremu bezpośrednio podlegali. Praca w warsztatach w B. przy ul. M. rozpoczynała się od 6:00 lub 7:00, w miarę potrzeb i trwała 8 godzin. Uczniowie otrzymywali wynagrodzenie za pracę w wysokości 4 zł/godz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty