15.06.2016 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. II PK 148/15

Zapewnienie przez pracodawcę pracownikowi (kierowcy wykonującemu przewozy w międzynarodowym transporcie drogowym) odpowiedniego miejsca do spania w kabinie samochodu ciężarowego, czyli wyposażenie samochodu w odpowiednie urządzenia (leżankę, klimatyzację, ogrzewanie itp.) pozwala na wykorzystanie przez kierowcę w samochodzie dobowego (dziennego) odpoczynku, przy spełnieniu warunków określonych w art. 8 ust. 8 rozporządzenia (WE) nr 561/06, natomiast nie oznacza zapewnienia mu przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi i zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Taki stan rzeczy uprawnia pracownika do otrzymania od pracodawcy zwrotu kosztów noclegu, co najmniej na warunkach i w wysokości określonych w § 9 ust. 1 lub 2 tego rozporządzenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Beata Gudowska

SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. M. przeciwko Przedsiębiorstwu P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o zwrot kosztów noclegów,po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 czerwca 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 4 listopada 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem zaskarżonym rozpoznawaną skargą kasacyjną Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego z dnia 31 października

2013 r. oddalającego jego powództwo o zwrot 49.082,89 zł z tytułu niewypłaconych mu przez tego pracodawcę zryczałtowanych kosztów noclegu.

Zgodnie z ustaleniami przyjętymi w podstawie zaskarżonego wyroku, powód był zatrudniony przez pozwaną Spółkę na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego w okresie od 3 stycznia 2006 r. do 30 czerwca 2010 r. na podstawie umowy o pracę. Powodowi z tytułu tej pracy przysługiwały należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, jednakże nie otrzymywał ryczałtu za noclegi, ponieważ miał zapewniony nocleg w przystosowanej do tego kabinie samochodu zawierającej miejsce do spania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty