Wyrok SN z dnia 1 marca 2016 r., sygn. I UK 111/15
Sędzia musi zapłacić wszystkie daniny na rzecz ZUS od umów-zleceń, bowiem ta grupa zawodowa nie została wyłączona z takiego obowiązku przez ustawodawcę.
Gazeta Prawna nr 42/2016
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
Protokolant Grażyna Niedziałkowska
w sprawie z odwołania Okręgowej Izby Radców Prawnych i M. W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy zlecenia, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 1 marca 2016 r., skargi kasacyjnej odwołującego się M. W. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 9 grudnia 2014 r.,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od odwołującego się M. W. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 15 lutego 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że M. W., jako osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia u płatnika składek Okręgowej Izby Radców Prawnych, podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu w okresie od 6 października 2010 r. do 23 listopada 2010 r. i od 6 grudnia 2010 r. do 12 grudnia 2010 r. Odwołanie od tej decyzji złożyła Okręgowa Izba Radców Prawnych i M. W.
Sąd Okręgowy w O. wyrokiem z dnia 18 grudnia 2013 r. oddalił odwołania.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny: organ rentowy przeprowadził kontrolę odwołującej Okręgowej Izby Radców Prawnych. W wyniku kontroli stwierdzono, że Okręgowa Izba Radców Prawnych zawarła z M. W. w dniach 6 października 2010 r. i 6 grudnia 2010 r. umowy nazwane umowami zlecenia, obejmujące okresy odpowiednio: od dnia 6 października 2010 r. do dnia 23 listopada 2010 r. i od dnia 6 grudnia 2010 r. do dnia 13 grudnia 2010 r. Na podstawie obu tych umów M. W. zobowiązał się do przeprowadzenia zajęć praktycznych z zakresu działania sądownictwa powszechnego, zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 2 lutego 2010 r. między Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury a Krajową Radą Radców Prawnych oraz porozumieniem zawartym w dniu 12 kwietnia 2010 r. pomiędzy Sądem Okręgowym w O. a Okręgową Izbą Radców Prawnych w [...]. Strony ustaliły, że zlecenie ma być wykonane osobiście przez zleceniobiorcę oraz określiły wynagrodzenie za wykonanie umowy w kwocie odpowiednio: 3.570 zł i 770 zł. M. W. wykonał przedmiotowe umowy i z tego tytułu w listopadzie i grudniu 2010 r. otrzymał umówione wynagrodzenie. M. W. jest sędzią sądu powszechnego i jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako sędzia. Z tytułu zawartych umów płatnik składek zgłosił M. W. jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast nie zgłosił go do ubezpieczeń społecznych i nie naliczyła składek na ubezpieczenia społeczne od wskazanych przychodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty