Postanowienie SN z dnia 6 października 2016 r., sygn. IV CSK 783/15
1. Pojęcie "materiału zebranego w sprawie" obejmuje nie tylko materiał dowodowy zgromadzony w toku obu instancji, ale także wiele innych elementów procesowych, w szczególności podstawę faktyczną powództwa, oświadczenia stron, innych podmiotów procesowych oraz inne czynności procesowe, działania i zdarzenia.
2. Orzeczenie o przymusowym umieszczeniu w domu opieki społecznej wiąże się z ingerencją w sferę praw i wolności chorego człowieka, dlatego przepisy stanowiące podstawę tego orzeczenia podlegają wykładni ścisłej, a nawet restryktywnej. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego zawiera przepisy o charakterze ochronnym, a w postępowaniu prowadzonym na jej podstawie sąd jest gwarantem praw osób, wobec których może dojść do zastosowania środków ograniczających ich wolność decydowania o sobie. Sąd powinien zatem szczególnie wnikliwie badać wystąpienie przesłanek ustawowych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Barbara Myszka
SSN Krzysztof Pietrzykowski
w sprawie z wniosku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w L. przy uczestnictwie D. L. i E. L. o umieszczenie D. L. w domu pomocy społecznej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 października 2016 r., skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania E. L. od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. akt V Ca (...),
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W., pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty