Wyrok SN z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. II CSK 106/16
Analizując na poziomie krajowym istotę art. 6 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1 u.g.h. należy przepisy te uznać za obowiązujące wszystkie podmioty w państwie, jako reglamentujące działalność gospodarczą w zakresie udostępniania urządzeń losowych, między innymi do gry na automatach, do czego konieczna jest koncesja na prowadzenie kasyna gry, gdyż automaty te mogą być ustawione tylko w kasynach gry.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Anna Owczarek
w sprawie z powództwa H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. przeciwko Skarbowi Państwa - Naczelnikowi Urzędu Celnego w P. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 9 listopada 2016 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 sierpnia 2015 r., sygn. akt I ACa (...),
oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony powodowej na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kwotę 1800,- (jeden tysiąc osiemset) złotych z tytułu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2015 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację powoda H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 16 października 2014 r. w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa Naczelnikowi Urzędu Celnego w P. o zapłatę odszkodowania za szkodę poniesioną w związku z zatrzymaniem przez funkcjonariuszy celnych urządzeń do gier rozrywkowych i nie uzyskaniem korzyści wynikającej z opłaty ryczałtowej spodziewanej od kontrahentów, w których lokalach wystawiane były urządzenia, a także wynikającą z kosztów ponoszonych przez powódkę na rzecz właściciela urządzeń.
Rozstrzygnięcie w sprawie nastąpiło na podstawie następujących ustaleń faktycznych. Powódka H. sp. z o.o. zawarła 1 maja 2010 r. z cypryjską spółką S. umowę ramową dzierżawy a 27 maja 2010 r. umowę ramową poddzierżawy, na mocy których wydzierżawiła od kontrahenta urządzenia do gier rozrywkowych (zręcznościowych). Strony ustaliły czynsz w wysokości najpierw 970 złotych miesięcznie za jedno urządzenie, a od 1 stycznia 2012 r. - kwotę 679 złotych czynszu. Powódka mogła poddzierżawiać urządzenia lub umawiać się o wspólne przedsięwzięcie z innymi podmiotami. Taką umowę o wspólnym przedsięwzięciu powódka zawarła dnia 4 maja 2011 r. z firmą M. w P. oraz dnia 11 lipca 2011 r. z firmą Z. s.c., na podstawie których w lokalach użytkowych tych przedsiębiorców ustawione zostały, w pierwszym dwa, a w drugi jedno urządzenie do gier rozrywkowych o nazwie A. o wskazanych numerach fabrycznych, za takim samym czynszem dzierżawnym w wysokości 1500 złotych miesięcznie za każde urządzenie. W wyniku przeprowadzonych czynności w zakresie kontroli i ścigania przestępstw skarbowych, polegających na organizowaniu nielegalnych gier hazardowych, funkcjonariusze Urzędu Celnego w P. stwierdzili w wyniku przeszukania lokali użytkowych obu wskazanych firm, że w urządzeniach do gier dostarczonych przez powódkę występują elementy losowe, co spowodowało zatrzymanie tych urządzeń w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania i ich umieszczenie w magazynie depozytowym Izby Celnej w P. Przeprowadzone zostały sądowe postępowania karne, niezakończone w chwili wydawania zaskarżonego wyroku, z zarzuceniem wymienionym przedsiębiorcom oraz prezesowi zarządu powodowej spółki popełnienia przestępstwa skarbowego. Kierując akty oskarżenia uwzględniono opinię biegłego z zakresu informatyki, który stwierdził losowy charakter gry na wskazanych automatach, gdyż końcowy wynik gry nie zależał od zręczności gracza, lecz był rezultatem oprogramowania automatu generatorem losowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty