18.11.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 listopada 2016 r., sygn. I CSK 802/15

Ustalając znaczenie oświadczenia woli mającej formę pisemną należy zacząć od sensu wynikającego z reguł językowych. Trzeba jednak uwzględnić nie tylko interpretowany zwrot, ale także jego kontekst. Przy wykładni oświadczenia woli należy - poza kontekstem językowym - brać pod uwagę także okoliczności złożenia oświadczenia woli, czyli tzw. kontekst sytuacyjny (art. 65 § 1 k.c.). Poza tym należy uwzględnić przy wykładni umowy jej cel.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Kazimierz Zawada

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie z powództwa A. B. przeciwko Bankowi (...) S.A. z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 listopada 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 lipca 2015 r., sygn. akt XXIII Ga (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka A. B. wniosła o zasądzenie od pozwanej Bank (...) spółki akcyjnej z siedzibą w W. kwoty 58 316,23 zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 1 sierpnia 2013 r. do dnia zapłaty tytułem należnego powódce wynagrodzenia na podstawie umowy o świadczenie usług obsługi prawnej na rzecz pozwanej, która przewidywała mechanizm waloryzacji należnego powódce wynagrodzenia.

Wyrokiem z dnia 30 stycznia 2014 r. Sąd Rejonowy w W. oddalił powództwo. Ustalił, że powódka na podstawie umowy zawartej w dniu 9 kwietnia 2006 r. świadczyła kompleksową obsługę prawną pozwanej w zakresie wynikającym z powierzonych kancelarii spraw, zgodnie z ustawą o radcach prawnych i innymi przepisami powszechnie obowiązującymi oraz przepisami wewnętrznymi Banku (... ) S.A., w tym regulacjami dotyczącymi obsługi prawnej oraz udział kancelarii w seminariach i szkoleniach radców prawnych Banku (...) S.A. W § 4 umowy zostały określone zasady dotyczące miesięcznego wynagrodzenia powódki, które ustalono na kwotę 9 200 zł plus VAT. Wynagrodzenie miało być płatne w terminie 7 dni roboczych od daty otrzymania przez pozwaną faktury VAT, nie później niż do ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca, w formie przelewu na wskazany rachunek bankowy. Zgodnie z zapisem zawartym w § 4 ust. 3 umowy, miesięczna kwota wynagrodzenia miała podlegać corocznej waloryzacji, począwszy od dnia 1 stycznia danego roku, stosownie do średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni ogłaszanego w komunikacie Prezesa GUS, a zmiana w tym zakresie wymagała aneksu do umowy. Przepis umowy zawarty w § 7 stanowił, że wszelkie zmiany dotyczące umowy następować będą w formie pisemnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty