Uchwała SN z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. III CZP 67/16
Przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody, przysługującego poszkodowanemu wobec pracodawcy, nie wyłącza zastosowania art. 120 § 1 k.p.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Iwona Koper (przewodniczący)
SSN Monika Koba
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa K. K. i P. K. przeciwko Stowarzyszeniu [...] oraz Z. C., M. K. i P.C. następcom prawnym J. C. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 8 listopada 2016 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w K. postanowieniem z dnia 13 maja 2014 r., sygn. akt I ACa .../14,
"Czy norma art. 120 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (jedn. tekst Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.) wyłącza odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną nieumyślnie przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych podmiotowi pośrednio poszkodowanemu, także wówczas, gdy z przyczyn innych niż faktyczne, możliwość wyrównania jej przez pracodawcę jest wykluczona?"
podjął uchwałę:
Przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody, przysługującego poszkodowanemu wobec pracodawcy, nie wyłącza zastosowania art. 120 § 1 k.p.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny przedstawił Sądowi Najwyższemu przytoczone w uchwale zagadnienie prawne wskazując, że potrzeba jego wyjaśnienia ujawniła się w sprawie z powództwa K. i P. K. przeciwko pozwanym solidarnie J. C. oraz Stowarzyszeniu [...] (A.), w której powodowie wystąpili z powództwem o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie swoich dóbr osobistych, spowodowane śmiercią syna i brata D. K. z powodu obrażeń odniesionych w wypadku lotniczym oraz o zasądzenie rent w związku z pogorszeniem się ich sytuacji życiowej w wyniku jego śmierci.
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 2 października 2013 r. oddalił w całości powództwa obydwu powodów. Ustalił, że samolot, który pilotował pozwany J. C. pozostawał w wyłącznej dyspozycji Stowarzyszenia [...]. Pilot miał wymaganą licencję pilota zawodowego i był pracownikiem A., piastującym stanowisko jego dyrektora. Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w K. z dnia 5 października 2006 r. został skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności i kary dodatkowe zakazu pilotażu powietrznych środków transportowych i zajmowania stanowisk związanych z bezpieczeństwem w ruchu lotniczym przez pięć lat, za popełnienie w dniu 10 czerwca 2001 r. przestępstwa przewidzianego w art. 177 § 1 k.k. przez naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu powietrznym na skutek rozpoczęcia startu z niewychylonymi klapami, zbyt blisko przeszkody (bramy i ogrodzenia) i nieprzerwanie go po minięciu chorągiewki ostrzegawczej, co spowodowało uderzenie w przeszkodę i kabotaż samolotu. Skutkiem wypadku była m. in. śmierć syna i brata powodów w wyniku odniesionych obrażeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty