11.08.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 11 sierpnia 2016 r., sygn. I CZ 48/16

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa A. Ł. przeciwko Uniwersytetowi [...] o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 sierpnia 2016 r., zażalenia pozwanego na wyrok Sądu Okręgowego w W. z dnia 24 września 2015 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i pozostawia rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 24 września 2015 r. uchylił wyrok Sądu Rejonowego w W. z dnia 16 czerwca 2014 r., umorzył postępowanie w stosunku do M. Ł. oraz przekazał do ponownego rozpoznania sprawę z powództwa A. Ł. przeciwko pozwanemu Uniwersytetowi [...]. Sąd pierwszej instancji rozpoznawał powództwo A. Ł. o ustalenie bezskuteczności dokonanego wobec niej przez pozwanego wypowiedzenia umowy najmu lokalu nr [...] przy ul. W. [...] w W., zawartej dnia 1 kwietnia 1981 r. Udział w sprawie po stronie powodowej wziął także M. Ł., którego Sąd uznał za drugiego powoda. Wyrokiem z dnia 16 czerwca 2014 r. Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo. Ustalił, że w dniu 15 kwietnia 1981 r. pozwany Uniwersytet zawarł z powódką -swoją pracownicą - umowę najmu mieszkania służbowego przy ul. W. Powódka zamieszkała w tym lokalu z mężem i córkami. W latach osiemdziesiątych małżonkowie wyjechali do Kanady. M. Ł. wyprowadził się z mieszkania po wytoczeniu przeciwko niemu powództwa rozwodowego w 1997 r. Powódka przebywała za granicą, korzystała z lokalu sporadycznie, udostępniała go osobom trzecim. Konflikt między powódką a M. Ł. dotyczył także posiadania mieszkania przy ul. W. M. Ł. wielokrotnie rozwiercał zamki i niszczył drzwi do lokalu próbując dostać się do wnętrza, wymieniał zamki i wyrzucał lokatorów, uszkodził także skrzynkę elektryczną we wspólnej części budynku. Również powódka, po wymianie zamków przez męża, siłowo otwierała drzwi do mieszkania. Dochodziło do interwencji policji. Wspólnota mieszkaniowa nieruchomości wystąpiła do pozwanego Uniwersytetu o podjęcie działań w sprawie konfliktu małżonków. Uniwersytet pismem z dnia 28 marca 2011 r. wypowiedział powódce umowę najmu z uwagi na oddawanie lokalu do używania bez zgody wynajmującego oraz zakłócanie spokoju i zaniedbywanie obowiązku ochrony lokalu przed zniszczeniem. Sąd Rejonowy ocenił, że powódka miała interes prawny w żądaniu ustalenia bezskuteczności wypowiedzenia umowy najmu, skoro nie było pewne, czy z pozwanym nadal łączy ją stosunek umowny. Dokonując merytorycznej oceny powództwa przyjął pogląd wyrażony w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 2011 r. (III CZP 11/11) i w konsekwencji uznał, że mieszkanie przy ul. W. było mieszkaniem zakładowym, do którego nie stosuje się zasada wspólności prawa najmu, wyrażona w art. 680 k.c. Powódka była wyłącznym najemcą tego lokalu, wobec czego wypowiedzenie umowy przez złożenie oświadczenia tylko jej dokonane zostało prawidłowo. Sąd Rejonowy uznał też, że zachodziła materialna przesłanka skuteczności wypowiedzenia z art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 150 ze zm.), skoro powódka udostępniała lokal osobom trzecim bez zgody właściciela. Nie ziściła się natomiast druga z przesłanek wskazanych przez pozwanego, ponieważ powódka nie miała wpływu na działania M. Ł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty