07.09.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 7 września 2016 r., sygn. IV CSK 737/15

Jako dowód z opinii biegłego należy traktować tylko dowód, który sąd w danej sprawie dopuścił swoim postanowieniem dowodowym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Władysław Pawlak

SSN Agnieszka Piotrowska

w sprawie z powództwa H. T. i I. N. przeciwko Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu w O. o zapłatę i rentę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 września 2016 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 maja 2015 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 maja 2015 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację H. T. i T. N.
od wyroku Sądu Okręgowego w O., którym oddalono ich powództwo przeciwko Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Sąd Apelacyjny stwierdził, że prawidłowe ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd pierwszej instancji przyjął za swoje i uczynił podstawą własnego rozstrzygnięcia. Jak ustalono, T. T. - syn powódki i ojciec małoletniego powoda - w dniu 5 marca 2010 r. około godz. 22.15 doznał poważnych obrażeń ciała w wypadku samochodowym i został przywieziony do pozwanego szpitala. Przy przyjmowaniu na izbę przyjęć, kilka minut po północy następnego dnia, lekarz oddziału ortopedycznego stwierdził, że wbrew pierwotnemu rozpoznaniu lekarza pogotowia ratunkowego, T. T. doznał wieloodłamowego złamania obu kości udowych z przemieszczeniem i innych obrażeń, w tym urazu klatki piersiowej oraz że wystąpiły u niego pierwsze objawy wstrząsu pourazowego. Wobec braku miejsc na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM) w szpitalu, przyjęto go na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, gdzie wykonano badania i zdjęcia rentgenowskie. Około godziny 3. nastąpiło wyraźne pogorszenie stanu zdrowia poszkodowanego; po bezowocnym poszukiwaniu miejsca na oddziałach intensywnej terapii w innych szpitalach, chory został zaintubowany i podłączony do respiratora, wskazano potrzebę przeprowadzenia zabiegu operacyjnego w celu zapobieżenia powikłaniom. Operację przeprowadzono w godzinach 10.30 - 16, pacjent nie został po niej wybudzony, pozostał na oddziale ortopedycznym. Po ustaleniu, w wyniku dalszych poszukiwań w placówkach w O., że w szpitalu wojskowym jest miejsce na OIOM-ie, zdecydowano o przewiezieniu tam chorego, jednak po odłączeniu od urządzeń medycznych doszło do zatrzymania krążenia, którego nie dało się przywrócić, i w konsekwencji do śmierci, która nastąpiła o godz. 18.30. T. T. miał 30 lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty