19.05.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 19 maja 2016 r., sygn. IV CSK 522/15

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

w sprawie z wniosku P. D. Spółki Akcyjnej w L. przy uczestnictwie G. H. o stwierdzenie zasiedzenia służebności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 maja 2016 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w B. z dnia 27 marca 2015 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wnioskodawca P. D. S.A. w L. wniósł o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu o oznaczonym zakresie na części działki nr ew. 46, wchodzącej w skład nieruchomości położonej w B., dla której Sąd Rejonowy w S. prowadzi księgę wieczystą Kw nr [...] - przez swego poprzednika prawnego Z. D. spółkę z o.o.

Postanowieniem z dnia 30 grudnia 2014 r. Sąd Rejonowy w S. stwierdził, że P. D. S.A. w L. nabyła przez zasiedzenie z dniem 1 lutego 2011 r. na nieruchomości gruntowej położonej w B. i N., dla której Sąd Rejonowy w S. prowadzi księgę wieczystą Kw nr [...], służebność przesyłu polegającą na prawie posadowienia na części działki nr ew. 46 stacji transformatorowej SN/Nn 0,4 kV typu STAa 20/250, dwóch słupów 0o-12 i RKK-12, linii niskiego napięcia czteroprzewodowej przewodami AL.4x50mm2, linii napowietrznej SN 15kV trzyprzewodowej z przewodami 3xAFI 35mm2, prawie korzystania z nieruchomości obciążonej w zakresie niezbędnym do eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, prawie każdorazowego usunięcia awarii, dokonywania konserwacji, remontów, modernizacji, przebudowy, prawie dostępu do urządzeń elektroenergetycznych poprzez wjazd i wejście na obszar służebności przesyłu oznaczony na szkicu sporządzonym przez biegłego, który wraz z opinią uznał za integralną część postanowienia.

Sąd ustalił, że obecny właściciel nieruchomości G. H. nabył ją w dniu 8 lipca 1999 r. od rodziców na podstawie umowy darowizny. Decyzją z dnia 23 lutego 1987 r., wydaną na podstawie art. 21 i art. 29 ówczesnego prawa budowlanego, zatwierdzono plan realizacyjny budowy i przebudowy urządzeń elektroenergetycznych we wsiach B., B. i P. w gminie N. oraz udzielono pozwolenia na ich budowę i przebudowę. Na tej podstawie wzniesiono na terenie nieruchomości, stanowiącej obecnie własność uczestnika stację transformatorową i linie przesyłowe, odpowiadające obecnej lokalizacji i przebiegowi. W dniu 25 kwietnia 1988 r. dokonano ich sprawdzenia i sporządzono protokół przekazania - przyjęcia środka trwałego przez Przedsiębiorstwo Państwowe Z. B. Stacja i pozostałe elementy infrastruktury były wykorzystywane do przesyłu energii od dnia oddania linii do eksploatacji. Pracownicy kolejnych przedsiębiorstw energetycznych, którzy dokonywali przeglądów i napraw, nie doznawali żadnych przeszkód ze szkody właścicieli. Sąd pierwszej instancji ustalił, że pierwotny użytkownik urządzeń przesyłowych - Przedsiębiorstwo Państwowe Z. B. został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa - Z. B. S.A., w wyniku dalszych przekształceń działającą jako Z. D. spółka z o.o., która w 2008 r. zmieniła nazwę na P. D. B. spółka z o.o., a w 2010 r. została połączona poprzez przeniesienie całego jej majątku jako spółki przejmowanej na spółkę przejmującą P. D.S.A. w L. Zdaniem Sądu wobec tego, że nie wykazano przekazania posiadania urządzeń przez Skarb Państwa na rzecz wskazanego przedsiębiorstwa państwowego, należy przyjąć jako datę początkową posiadania dzień 1 lutego 1989 r., tj. zniesienia zasady jednolitej własności państwowej. Wskazał, że od tej daty poprzednicy prawni wnioskodawcy, a następnie on sam, byli posiadaczami nieruchomości w zakresie tożsamym z posiadaniem służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu. Odwołując się do domniemania prawnego dobrej wiary z art. 7 k.c. uznał, że nie zostało ono wzruszone, co uzasadnia jej przyjęcie po stronie posiadaczy i konsekwentnie stwierdzenie zasiedzenia służebności z dniem 1 lutego 2009 r. (art. 172 § 1 w zw. z art. 292 i art. 305 k.c.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty