Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. V CSK 473/15
Przesłankę "w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą" zawartą w art. 36 ust. 3 u.p.z.p. należy rozumieć jako datę wejścia uchwały w życie, następującą każdorazowo z upływem vacatio legis.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Kwaśniewski (przewodniczący)
SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)
SSN Władysław Pawlak
Protokolant Piotr Malczewski
w sprawie z powództwa B. P. i Ł. W. przeciwko Gminie W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 28 kwietnia 2016 r., skargi kasacyjnej powódek od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 8 maja 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódki B. P. i Ł. W., pozwami wniesionymi w dniu 5 października 2012 r., wniosły o zasądzenie od Gminy W. kwot po 486.957,66 zł tytułem odszkodowania za obniżenie wartości działek nr ew. 24/1 i 24/2, stanowiących część nieruchomości położonej w W., będące następstwem zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jako podstawę prawną powództwa wskazały art. 36 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sąd Okręgowy w W. połączył obie sprawy do wspólnego rozpoznania.
Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2014 r. Sąd Okręgowy zasądził na rzecz powódek kwoty po 245.181,33 zł z ustawowymi odsetkami i oddalił powództwo w pozostałym zakresie. Sąd Apelacyjny wyrokiem reformatoryjnym z dnia 8 maja 2015 r. oddalił powództwa także w tej części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty