18.02.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 lutego 2016 r., sygn. II CSK 282/15

Sąd może zawiesić postępowanie w sprawie o udzielenie ochrony prawa z rejestracji wzoru przemysłowego do czasu zakończenia toczącego się przed Urzędem Patentowym postępowania o unieważnienie tego prawa tylko wtedy, gdy przemawiają za tym względy celowości (art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c.).

Biuletyn SN nr 6/2016

Sąd nie powinien rozstrzygać o ochronie praw do wzoru przemysłowego, gdy Urząd Patentowy nie zakończył jeszcze postępowania w sprawie ich unieważnienia.

Gazeta Prawna nr 41/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Owczarek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSN Krzysztof Strzelczyk

Protokolant Agnieszka Łuniewska

w sprawie z powództwa S. P. przeciwko K. A. i J. A. o ochronę prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oraz zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 18 lutego 2016 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 listopada 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu i pozostawia temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód S. P. - uprawniony, który uzyskał prawa z rejestracji wzorów przemysłowych ...2 oraz ."1, pt. łóżko piętrowe, producent i sprzedawca łóżek piętrowych dziecięcych K. i K., w których zostały wykorzystane te wzory, pozwem skierowanym przeciwko K. A. i J. A. - producentom i wprowadzającym na rynek łóżka piętrowe dziecięce o nazwach K. i K. V dochodził roszczeń opartych na ustawie prawo własności przemysłowej oraz ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Sąd Okręgowy w Ł. wyrokiem z dnia 16 stycznia 2014 r.:

  • nakazał pozwanym zaniechanie wytwarzania, oferowania i wprowadzania do obrotu łóżek piętrowych oferowanych pod oznaczeniem K. lub innym oznaczeniem, charakteryzujących się łącznie następującymi cechami istotnymi: a) drewnianą konstrukcją łóżka wspierającą się na czterech belkach krawędziowych dzielonych powyżej barierek ochronnych i stężeniami w kształcie prostych listew na krótszych bokach łóżka tak, że oba poziomy łóżka są symetryczne z wyłączeniem długości barierki ochronnej na przedniej czołowej ścianie łóżka, b) drabiną umieszczoną na stałe w narożniku łóżka i stanowiącą część jego konstrukcji nośnej, przy czym barierka górnego legowiska zamocowana jest do elementu pionowego drabiny łóżka, c) dwiema szufladami umieszczonymi poniżej dolnego legowiska i wysuwanymi w kierunku ściany frontowej, d) rytmiczną kompozycją utworzoną poprzez pionowe usytuowanie szczebelków w barierkach;
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty