Wyrok SN z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. V CSK 339/15
Gmina może stracić roszczenie regresowe wobec jednego z wykonawców, gdy w umowie o roboty budowlane nie ma konkretnych postanowień co do ich odpowiedzialności za rozliczenia z podwykonawcami.
Gazeta Prawna nr 35/2016
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Iwona Koper (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jan Górowski
SSN Karol Weitz
Protokolant Izabella Janke
w sprawie z powództwa Gminy C. przeciwko S. W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 11 lutego 2016 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 19 grudnia 2014 r.,
uchyla wyrok Sądu Apelacyjnego w zaskarżonej części i oddala apelację powoda co do kwoty 204.362,47 zł (dwieście cztery tysiące trzysta sześćdziesiąt dwa złote czterdzieści siedem groszy); znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Okręgowym i Sądem Apelacyjnym oraz koszty postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowa Gmina C. domagała się zasądzenia od pozwanego S. W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Budownictwa i Inżynierii Wodnej W. S. W. w G. kwoty 408.724,94 zł z ustawowymi odsetkami tytułem zwrotu wynagrodzenia, które jako inwestor uiściła na rzecz podwykonawcy S. S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą A. w G.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty