Wyrok SN z dnia 10 marca 2016 r., sygn. III CSK 183/15
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Zbigniew Kwaśniewski
SSA Janusz Kaspryszyn (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa W. S. przeciwko D. Ł., L. Ł., M. Ł. i I. Ł. o ustalenie nieważności lub rozwiązanie umowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 marca 2016 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 grudnia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka W. S. wniosła o ustalenie nieważności zawartej pomiędzy nią a pozwanymi D. Ł. i L. Ł. oraz M. Ł. i I. Ł. w dniu 26 lutego 2009 roku w formie aktu notarialnego umowy dożywocia, na mocy której przeniosła na pozwanych własność lokalu mieszkalnego nr 7 położonego w K. przy ulicy K. [...], ewentualnie o rozwiązanie tej umowy.
Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2014 roku Sąd Okręgowy w K. powództwo oddalił, zasądził od powódki na rzecz pozwanej koszty zastępstwa procesowego oraz przyznał od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w K. na rzecz ustanowionego dla powódki pełnomocnika z urzędu koszty nieopłaconej pomocy prawnej.
Apelację od wyroku Sądu pierwszej instancji wywiodła powódka, zaskarżając wyrok Sądu Okręgowego w całości (k.435), wniosła o zmianę wyroku przez uwzględnienie powództwa w zakresie żądania dotyczącego rozwiązania umowy o dożywocie zawartej pomiędzy powódką a pozwanymi na podstawie art. 913 § 2 k.c. i rozwiązanie tej umowy, a nadto o zasądzenie kosztów postępowania apelacyjnego według norm (k. 438).
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 grudnia 2014 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację powódki, nie obciążając jej kosztami postępowania apelacyjnego. Nadto rozstrzygnął o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej w postępowaniu apelacyjnym. Sąd drugiej instancji orzekając oparł się na ustaleniach Sądu Okręgowego, przyjmując je za własne.
Sąd pierwszej instancji w zakresie istotnym dla rozpoznania sprawy ustalił, że w czasie Świat Bożego Narodzenia w 2008 r. powódka w trakcie rozmowy z J. Ł. zadecydowała o zawarciu umowy dożywocia, przedmiotem której miały być lokale nr 7 i 8, położone w kamienicy w K. przy ul. K. [...]. Z obawy przed przedwczesną śmiercią J. Ł. postanowiła za jego radą przepisać jedno z mieszkań jego dzieciom -pozwanym, co miało być gwarancją dla jej opieki nad nią. Powódka zdawała sobie sprawę, że zawiera umowę dożywocia, wielokrotnie przed wizytą u notariusza rozmawiała na ten temat z J. Ł. Przed podpisaniem umowy powódka odczytała J. Ł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty