Wyrok SN z dnia 14 lipca 2015 r., sygn. II UK 210/14
Emerytury pomostowe tworzą odrębny od powszechnego system finansowy, czego wyrazem jest także ich wyodrębnienie finansowe przez ustanowienie składki na Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości 1,5% podstawy wymiaru.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jolanta Frańczak
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z wniosku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. w G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawnych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 lipca 2015 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 26 listopada 2013 r.,
1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zmienia wyrok Sądu Okręgowego - Sądu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 stycznia 2013 r., i oddala odwołanie wnioskodawcy,
2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 listopada 2013 r., Sąd Apelacyjny oddalił apelację pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 22 stycznia 2013 r. w sprawie z odwołania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. z siedzibą w G. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawnych.
W stanie faktycznym sprawy, decyzją z dnia z dnia 25 września 2012 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych - na podstawie art. 10 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jednolity tekst; Dz.U. z 2015 r., poz. 584) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst; Dz.U. z 2015 r., poz. 121) - uznał za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku M.P.K. Spółki z o.o. (dalej także wnioskodawca albo płatnik) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, potwierdzającej brak obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy lub za pracowników, którzy przed dniem 1 stycznia 1999 r. nie byli zatrudnieni w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy wskazał, że wnioskodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach kierowców autobusów, którzy wykonują prace o szczególnym charakterze. Zdaniem wnioskodawcy wobec pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy lub nie świadczących pracy przed dniem 1 stycznia 1999 r., pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Stanowisko płatnika organ rentowy uznał za nieprawidłowe, ponieważ składka na FEP powinna być opłacana od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze, bez względu na wymiar czasu pracy, czy też ewentualne prawo do emerytury pomostowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty