24.09.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 września 2015 r., sygn. II PK 271/14

1. Doręczenia bezpośrednie mają służyć przyśpieszeniu i uproszczeniu postępowania, przez usunięcie konstrukcji mogących sprzyjać nieuzasadnionemu przedłużaniu postępowania. Realizacji tych zamierzeń ustawodawcy nie stoi na przeszkodzie zastosowanie art. 207 § 6 k.p.c. i dopuszczenie spóźnionych twierdzeń i dowodów, zgłoszonych w piśmie procesowym wadliwie doręczonym stronie przeciwnej, celem osłabienia rygorów wynikających z art. 132 § 1 k.p.c. Przepis art. 132 § 1 k.p.c. nie miał bowiem na celu, jak wynika wprost z uzasadnienia ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. Nr 7, poz. 45) "piętrzenia kolejnych wymagań formalnych, mających na celu "złapanie" profesjonalnego pełnomocnika na uchybieniu przewidzianym wymaganiom".

2. Przez pominięcie zebranego materiału rozumie się niezajęcie co do niego stanowiska przez sąd, to jest pominięcie przy dokonywaniu ustaleń oraz nieuwzględnienie w ramach dokonywanych rozważań.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Romualda Spyt

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa J. S. przeciwko Portowi Lotniczemu S.A. o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 24 września 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 29 maja 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 31 stycznia 2014 r., Sąd Rejonowy uwzględnił częściowo powództwo J. S. (powód) wniesione przeciwko spółce Porty Lotnicze S.A. (pozwany), zasądzając na rzecz powoda od strony pozwanej kwotę 14.200,47 zł brutto za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo w zakresie żądania dopuszczenia do pracy i zasądzenia wynagrodzenia za pozostawanie w gotowości do pracy, a także powództwo ewentualne o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy; zasądził na rzecz powoda koszty zastępstwa procesowego; nałożył na stronę pozwaną obowiązek uiszczenia kosztów sądowych, a wyrokowi w pkt. I nadał rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 4.733,49 zł brutto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty