Wyrok SN z dnia 8 października 2015 r., sygn. I UK 449/14
1. Powaga rzeczy osądzonej rozciąga się również na motywy wyroku w takich granicach, w jakich stanowią one konieczne uzupełnienie rozstrzygnięcia, niezbędne do określenia jego zakresu, co jednakże nie oznacza, że w przypadku oczywistej sprzeczności między sentencją a uzasadnieniem wyroku o przedmiocie rozstrzygnięcia decydują pisemne motywy uzasadnienia.
2. Zakres rozpoznania i orzeczenia (przedmiot sporu) w sprawach z odwołania od decyzji organów rentowych wyznaczony jest w pierwszej kolejności przedmiotem decyzji organu rentowego zaskarżonej do sądu ubezpieczeń społecznych, a w drugim rzędzie przedmiotem postępowania sądowego determinowanego zakresem odwołania od tejże decyzji. Oznacza to, że sąd nie może orzekać w przedmiocie odwołania (żądania), który nie został rozpoznany przez organ rentowy (wykracza poza zakres decyzji). Tego rodzaju żądanie sąd przekazuje do rozpoznania organowi rentowemu (art. 47710 § 2 k.p.c.).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jolanta Frańczak
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z odwołania A. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie niepodlegania ubezpieczeniu chorobowemu i ustalenie podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 października 2015 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 czerwca 2014 r.,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty