24.09.2015 Podatki Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 24 września 2015 r., sygn. II UK 297/14

Późniejsza data postanowienia o umorzeniu egzekucji nie oznacza, że dopiero wówczas zaistniała bezskuteczność egzekucji jako przesłanka odpowiedzialności na podstawie art. 116 O.p.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Z. W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z udziałem P. Spółka z o.o. w N. o przeniesienie odpowiedzialności za zaległe składki na członka zarządu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 24 września 2015 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 29 stycznia 2014 r.,

oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny wyrokiem z 29 stycznia 2014 r. uwzględnił apelację pozwanego i zmienił wyrok Sądu Okręgowego w W. z 27 kwietna 2012 r. w ten sposób, że oddalił odwołanie Z. W. od decyzji pozwanego z 21 lutego 2006 r., obciążających go odpowiedzialnością za składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych niezapłacone przez spółkę z o.o. P. w N. w okresie gdy pełnił funkcję w zarządzie spółki do 28 lutego 2002 r.

Spółka prowadziła działalność od 1994 r. Skarżący był prezesem spółki do 16 lipca 1997 r. Prokurentem i udziałowcem był T. M. Spółka posiadała restauracje, kwiaciarnie, sklepy, lokale. W 2000 r. zaczęły się zaległości w płatnościach w tym składek. Pieniądze przywożono z punktów do biura i częściowo regulowano należności. W 2001 r. zlikwidowano duży sklep. T. M. otrzymał odstępne. W chwili odejścia skarżącego, w lutym 2002 r., spółka miała majątek na który składały się wyposażenie placówek, samochód dostawczy i osobowy w leasingu. Pozwany prowadził egzekucje składek z rachunków bankowych lecz bezskuteczne wobec braku środków i likwidacji rachunku w czerwcu 2002 r. Naczelnik US w W. 31 maja 2006 r. umorzył postępowanie egzekucyjne wobec bezskuteczności egzekucji prowadzonej z majątku spółki. Ustalono, że od około 2 lat spółka nie prowadzi działalności i nie pozostawiła majątku z którego można byłoby prowadzić egzekucję. Pozwany prowadził także własną egzekucję, w której zajęcia zwracano wobec likwidacji rachunku spółki. Nieskuteczne były egzekucje także z innych rachunków bankowych w 2005 r. i w 2006 r. Sąd Okręgowy uwzględnił odwołanie skarżącego zasadniczo z tego względu, że decyzje przenoszące odpowiedzialność za składki zostały wydane przed umorzeniem egzekucji w maju 2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty