Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. III UK 229/14

1. Nie ma prekluzji na wskazanie przez członka zarządu mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości składkowych spółki w znacznej części.

2. Organ rentowy ma określony czas wynikający z przedawnienia na wydanie decyzji o odpowiedzialności członka zarządu za składki niezapłacone przez spółkę. Bezskuteczność egzekucji jako przesłanka odpowiedzialności na podstawie art. 116 O.p. nie zależy zatem od tego jak szybko i sprawnie ZUS rozpoczyna i prowadzi egzekucje.

3. Rezygnacja (zaniechanie) z dalszej egzekucji, gdy ruchomości zostały zajęte i umorzono ją tylko dlatego, że rzeczy zostały sprzedane nie musi być bez znaczenia w ocenie bezskuteczności egzekucji. Wierzyciel ma wyegzekwować należność od dłużnika głównego a dopiero jej bezskuteczność pozwala sięgać do odpowiedzialności członka zarządu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania W. Ż. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. o przeniesienie odpowiedzialności za składki, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 sierpnia 2015 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 22 stycznia 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny wyrokiem z 22 stycznia 2014 r. oddalił apelację skarżącego W. Ż. od wyroku Sądu Okręgowego w R. z 10 grudnia 2012 r., którym oddalono jego odwołanie od decyzji pozwanego z 22 grudnia 2011 r., przenoszącej na niego, jako byłego prezesa zarządu Fabryki Maszyn w S. sp. z o.o., odpowiedzialność za zaległości składkowe, niezapłacone przez spółkę. Podstawę decyzji stanowiły przepisy art. 31 i 32 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 108 § 1 i art. 107 § 1 i 2 pkt 2 w związku z art. 116 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Op). Sąd Okręgowy ustalił, że skarżący pełnił funkcję prezesa zarządu spółki od 25 października 2005 r. do 15 stycznia 2008 r. Spółka miała zadłużenie w składkach na ubezpieczenia społeczne od marca do grudnia 2007 r., zdrowotne od sierpnia 2006 r. do stycznia 2007 r. i od marca do grudnia 2007 r. oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od czerwca 2006 r. do grudnia 2007 r. Egzekucje przeciwko spółce umarzano wobec jej bezskuteczności. Pozwany obciążył skarżącego odpowiedzialnością za składki w kwocie 1.425.558 zł. Sądy decyzję pozwanego uznały za prawidłową. Przeciwko spółce toczyło się kilkadziesiąt postępowań egzekucyjnych, spółka nie posiada majątku ruchomego ani nieruchomości. Skarżący miał świadomość zaległości, nie złożył wniosku o upadłość pomimo zaistnienia przesłanek. Nie wykazał, że spółka posiada mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych w znacznej części. Wskazane składniki mienia nie zaspokajały zaległości podatkowych. Sąd oddalił wnioski dowodowe skarżącego zawarte w piśmie z 29 października i 29 listopada 2012 r., uznając, że zmierzały do przedłużenia postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty