Wyrok SN z dnia 6 maja 2015 r., sygn. III SK 87/13
W procesie weryfikacji kosztów osieroconych dla konkretnego podmiotu ustawa KDT nie może być modyfikowana, szczególnie odnośnie do matematycznych wzorów obliczania kosztów osieroconych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik
SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)
Protokolant Małgorzata Beczek
w sprawie z powództwa E. Wytwarzanie Spóła Akcyjna w Ś. (obecnie E. Wytwarzanie Spółka z o.o. z siedzibą w Ś.) przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki o ustalenie korekty kosztów osieroconych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 maja 2015 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 10 kwietnia 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w zaskarżonej części dotyczącej punktu 2, 4, 5 i 6 i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes Urzędu) decyzją z dnia 29 lipca 2010 r. ustalił dla Elektrowni K. S.A. z/s w Ś. (obecnie E. Wytwarzanie Spółka z o.o., powód) wysokość korekty rocznej kosztów osieroconych w kwocie dodatniej (+)15.579.713 zł. W decyzji Prezes Urzędu wskazał, że stosownie do art. 33 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej (Dz.U. Nr 130, poz. 905 ze zm., dalej jako ustawa KDT) uwzględnił jednostki wytwórcze powoda w postaci bloków 3 i 5 w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 maja 2009 r. oraz bloki 9 i 10 za cały rok 2009. Pozostałe jednostki wytwórcze powoda (bloki 1, 2, 4, 6 i 7) nie zostały uwzględnione, ponieważ wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych od 1 stycznia 2005 r. przekroczyła ich wartość księgową netto wg stanu na dzień 31 grudnia 2005 r. przed dniem 1 stycznia 2009 r. Ponadto, Prezes Urzędu zastosował do obliczeń "klucz podziału" na poziomie 53,5%, ustalony w oparciu o udział mocy osiągalnej brutto jednostek uwzględnionych do ustalenia korekty kosztów osieroconych do całkowitej mocy osiągalnej brutto wszystkich jednostek wytwórcy dla roku 2009. Prezes Urzędu przeprowadził bowiem weryfikację wielkości modelowych przyjętych dla ustalania maksymalnych kosztów osieroconych określonych w załączniku nr 2 do ustawy KDT i zamiast wszystkich jednostek wytwórczych przyjętych do kalkulacji kosztów osieroconych zmodyfikował odpowiednio wartości określone w załącznikach nr 3 i nr 5 ustawy KDT dla dwóch jednostek wytwórczych wskazanych przez Elektrownię K.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty