12.02.2015 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. I UK 222/14

Współwłaściciel gospodarstwa rolnego nie prowadzi działalności rolniczej, gdy długotrwale zamieszkuje za granicą i tam wykonuje pracę zarobkową, a do Polski przyjeżdża tylko sporadycznie lub okazjonalnie (na święta, wypoczynek).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z odwołania B. Ł. i F. Ł. przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o ubezpieczenie społeczne rolników, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 lutego 2015 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonych od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 2 października 2013 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego decyzją z 15 grudnia 2011 r. stwierdził ustanie ubezpieczenia rolniczego F. Ł. od dnia 1 marca 2003 r. oraz B. Ł. od dnia 1 stycznia 2007 r.

Sąd Okręgowy w B. wyrokiem z dnia 24 września 2012 r. zmienił zaskarżoną decyzję i uznał, że F. Ł. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników od dnia 1 marca 2003 r., a B. Ł. od dnia 1 stycznia 2007 r.

Sąd ten ustalił, że B. Ł. podlegała ubezpieczeniom społecznym rolników z mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 1403 ze zm., dalej jako ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników) od dnia 1 stycznia 1991 r. na podstawie decyzji z 29 kwietnia 1991 r., natomiast jej mąż F. Ł. podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy tej ustawy od dnia 1 marca 2003 r. na podstawie decyzji z dnia 2 kwietnia 2003 r. Odwołujący się nie zamieszkują stale w gospodarstwie rolnym we wsi Ł., ponieważ przebywają w USA. B. Ł. poczynając od 2007 r. wyjeżdżała do USA w styczniu każdego roku na okresy 2-3 miesięczne i przyjeżdżała do Polski, gdy zaczynały się siewy. Pracowała wówczas w gospodarstwie rolnym do grudnia lub stycznia kolejnego roku. F. Ł. przebywa w USA od 2000 r. Do Polski przyjeżdżał od maja 2003 r. W gospodarstwie rolnym pracował od maja do czerwca lub od czerwca do lipca oraz od sierpnia do września lub od września do listopada każdego roku. Małżonkowie zajmowali się uprawą zboża oraz warzyw. Pomimo wyjazdów za granicę nie zerwali oni kontaktu ze swoim gospodarstwem rolnym. Świadczą o tym pobyty i praca odwołującej się w okresie od połowy kwietnia do grudnia każdego roku oraz F.Ł. w okresach pilnych prac polowych. Małżonkowie wspólnie planowali i konsultowali się w zakresie upraw i wykonywanych prac. W pracach rolniczych pomagał im świadek F., który przechowywał w budynku gospodarczym odwołujących się swoje maszyny, bydło i ziemniaki. W rezultacie Sąd pierwszej instancji uznał, że pomimo wyjazdów za granicę małżonkowie prowadzili i nadal prowadzą działalność rolniczą we własnym gospodarstwie rolnym i nie utracili statusu rolnika w rozumieniu art. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty