02.12.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. IV CSK 107/15

Artykuł 328 § 2 k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu kasacyjnym przez odesłanie zawarte w art. 391 § 1 k.p.c. Zakres tego zastosowania zależy od rodzaju wydanego orzeczenia oraz od czynności procesowych podjętych przez sąd odwoławczy, wynikających z zarzutów apelacyjnych, limitowanych granicami kognicji sądu drugiej instancji. Jeżeli sąd odwoławczy oddala apelację i orzeka na podstawie materiału zgromadzonego w postępowaniu w pierwszej instancji, nie musi powtarzać dokonanych ustaleń, gdyż wystarczy stwierdzenie, że przyjmuje je za własne.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Antoni Górski (przewodniczący)

SSN Jan Górowski (sprawozdawca)

SSN Anna Kozłowska

w sprawie z powództwa M. Z. i V. T. przeciwko Agencji Mienia Wojskowego w W. i Skarbowi Państwa - Prezydentowi Miasta G. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 2 grudnia 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta G. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 25 marca 2014 r.,

I. uchyla zaskarżony wyrok w części uwzględniającej powództwo i rozstrzygającej o kosztach tylko w odniesieniu do pozwanego Skarbu Państwa i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

II. odrzuca skargę kasacyjną w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie

M. Z. i V. T. po rozszerzeniu powództwa w piśmie z dnia 3 stycznia 2012 r domagali się zasądzenia solidarnie od Agencji Mienia Wojskowego w W. i Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta G. kwot po 2 215 400 zł dla każdego z powodów z ustawowymi odsetkami od dnia wydania wyroku, podnosząc, że są spadkobiercami małżonków J. i O. Z., których nieruchomość została wywłaszczona, lecz podlegała zwrotowi, do czego nie doszło i w rezultacie ponieśli szkodę, za którą odpowiedzialność ponoszą pozwani.

Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z dnia 21 maja 2012 r. oddalił powództwo. Ustalił, że w dniu 23 kwietnia 1966 r. J. Z. i O. Z. sprzedali na cele publiczne nieruchomość położoną w G. stanowiącą działki nr 5 i nr 7 o łącznej powierzchni 4,21 ha, objętą księgą wieczystą nr [...] za cenę 176 800 zł. Nabycie nastąpiło w trybie art. 3 ust. 2 i art. 6 ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 17, poz. 70). W § 2 ust. 2 umowy wskazano, że nieruchomość jest niezbędna dla wykonania zadań określonych w zatwierdzonych planach gospodarczych. Decyzją z dnia 24 grudnia 1966 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w G. orzekło wywłaszczenie na rzecz Państwa innej nieruchomości położonej w G. wpisanej w księdze wieczystej wykaz 179 M., oznaczonej jako parcela nr 7a o pow. 5 800 m2, należącej do W. G. i J. Z. Według tej decyzji nieruchomość miała być przeznaczona na plac ćwiczeń dla wojska. W 1967 r. należące do rodziny Z. wywłaszczone działki nr 5, 7 i 7a zostały scalone w jedną działkę nr 157.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty