Wyrok SN z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. I CSK 1070/14
1. Zasadne jest twierdzenie o wadliwości prezentowania ogólnego poglądu, że roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości nie może być skutecznie skierowane przeciwko posiadaczowi samoistnemu tej nieruchomości, jeżeli posiadacz ten oddał przedmiot władania w posiadanie zależne, np. na podstawie umowy najmu.
2. Roszczenia tzw. uzupełniające, o których stanowią powołane przepisy wywodzą się z konstrukcji bezpodstawnego wzbogacenia (nienależnego świadczenia). Skłaniają zatem do określenia wysokości kwoty należnej do zapłacenia właścicielowi na poziomie wzbogacenia uzyskanego przez posiadacza.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Karol Weitz
Protokolant Beata Rogalska
w sprawie z powództwa E. J. przeciwko Miastu W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 4 grudnia 2015 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 27 maja 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 maja 2014 r. Sąd Apelacyjny, po rozpoznaniu apelacji pozwanego Miasta W. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 września 2013 r. zmienił ten wyrok częściowo i oddalił powództwo E. J. o zasądzenie kwoty 2 599 164,20 złotych, oddalił apelację w pozostałej części i rozstrzygnął o kosztach postępowania.
W sprawie zostało ustalone, że zabudowana nieruchomość położona w W. została w 1953 r. przejęta na rzecz Skarbu Państwa i była administrowana przez Miasto W. aż do 1 lutego 2010 r., kiedy została wykonana decyzja administracyjna stwierdzająca nieważność decyzji o przejęciu nieruchomości z 1953 r. i w wykonaniu wniosku z 8 czerwca 1948 r., decyzją z 7 kwietnia 2009 r. zostało ustanowione użytkowanie wieczyste gruntu, a budynek przekazany następcom prawnym pierwotnych właścicieli. Roszczenie powódki opiewało na kwotę 2 836 788 złotych i dotyczyło bezumownego korzystania z budynku w okresie od 28 listopada 2000 r. do 30 stycznia 2010 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty