19.11.2015

Wyrok SN z dnia 19 listopada 2015 r., sygn. IV CSK 746/14

Z systematyki przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami - która w sytuacjach wątpliwych też musi zostać uwzględniona w ramach wykładni językowej - wynika, że bonifikata w wypadku budynków zabytkowych należy się zawsze, przynajmniej do 50% ustalonej ceny.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

SSN Dariusz Dończyk

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Gminy O. przeciwko E. G. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 20 maja 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 maja 2014 r. Sąd Okręgowy w O. oddalił apelację pozwanej E. G. od wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 26 września 2012 r., którym zasądzona została od pozwanej na rzecz powódki Gminy O. kwota 61 640,81 złotych, jako część roszczenia wynikającego z obowiązku zwrotu bonifikaty udzielonej przy zakupie mieszkania. Oddalając apelację Sąd drugiej instancji podzielił w całości ustalenia i argumentację prawną zawartą w motywach zaskarżonego wyroku. Argumentacja ta miała podstawę w art. 68 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej jako u.g.n.), według którego obowiązek zwrotu przez osobę bliską kwoty równej zwaloryzowanej bonifikacie udzielonej przy nabyciu nieruchomości powstaje - niezależnie od celu takiego nabycia i osoby nabywcy - lub wykorzystania nieruchomości na inny cel uzasadniający udzielenie bonifikaty, jeśli to nastąpiło przed upływem wskazanego terminu. Jak podkreślił Sąd, lokal mieszkalny został sprzedany przez gminę w okresie, gdy nie obowiązywały ograniczenia zbycia lokalu mieszkalnego przez osobę bliską, która uzyskała lokal w drodze darowizny. Jednak stosunek ten wygasł w chwili spełnienia świadczenia stron, a odrębnym stosunkiem obligacyjnym jest umowa sprzedaży zawarta dnia 30 kwietnia 2008 r. przez pozwaną z nabywcami lokalu, a więc w czasie, gdy obowiązywały już ograniczenia w czasie dotyczące zbycia nieruchomości przez osobę bliską.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty