Wyrok SN z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. IV CSK 52/15
Co do zasady, dowodem może być jedynie określony materiał zebrany w innej sprawie, a nie akta innej sprawy, jednak w drodze wyjątku od tej zasady nie można wykluczyć również ogólnie sformułowanego wniosku o przeprowadzenie dowodu z akt innej określonej sprawy, a mianowicie wtedy, gdy strona nie miała możliwości skonkretyzowania swojego wniosku dowodowego ze względu na brak dostępu do akt tej innej sprawy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z powództwa B. Z. przeciwko D. A. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 6 marca 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację (punkt 1) i zasądzającej koszty postępowania apelacyjnego (punkt 2) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 marca 2014 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację powoda od wyroku Sądu pierwszej instancji oddalającego powództwo o zasądzenie kwoty 11 518 929 zł z ustawowymi odsetkami tytułem rozliczenia spółki cywilnej po jej rozwiązaniu, w tym zwrotu wartości wniesionego przez powoda wkładu oraz 51% przysługującego mu udziału w zyskach przez okres działania spółki.
Sąd pierwszej instancji stwierdził, że ponieważ pozwana zaprzeczyła prowadzeniu jakiejkolwiek spółki z powodem, obowiązkiem powoda było przede wszystkim wykazanie faktu i daty zawarcia umowy spółki, jej treści, celu i czasu obowiązywania, zgłoszenia faktu zawarcia spółki do urzędu skarbowego, sposobu reprezentacji spółki, ustalonego w umowie udziału w zyskach i stratach, sposobu uregulowania wewnętrznych spraw spółki, kiedy i w jaki sposób została ona rozwiązana. Powód jednak skoncentrował się na wykazywaniu istnienia konkubinatu z pozwaną i zdaniem Sądu nie wykazał zawarcia z nią umowy spółki cywilnej a żaden z zaoferowanych przez niego dowodów, poza przesłuchaniem stron, nie został zgłoszony na okoliczność treści umowy spółki. Sąd uznał, że cały przedstawiony przez powoda obszerny materiał dowodowy nie mógł być uwzględniony zarówno dlatego, że został zgłoszony na okoliczności nie mające znaczenia dla sprawy jak i dlatego, że są to nie poświadczone za zgodność kopie dokumentów. Sąd Okręgowy nie uwzględnił też wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego, z uwagi na prekluzję dowodową przewidzianą w art. 479 k.p.c. oraz uznając, że biegły nie miałby stosownego materiału do badań z uwagi na brak faktycznych dokumentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty