25.11.2015

Wyrok SN z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. IV CSK 97/15

Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości po uchwaleniu lub zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy się tylko wtedy, gdy można wykazać realną szkodę. Zależy to m.in. od ceny sprzedaży.

Gazeta Samorządu i Administracji nr 5/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

SSN Bogumiła Ustjanicz

w sprawie z powództwa O. G., C. G. i M. G. przeciwko Gminie T. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 7 października 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 czerwca 2013 r. Sąd Okręgowy w R. zasądził od Gminy T. na rzecz A. G. kwotę 500 220 zł z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu tytułem odszkodowania przewidzianego w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm., dalej: "u.p.z.p.").

Sąd Okręgowy ustalił między innymi, że w dniu 16 sierpnia 2001r. powód nabył od Skarbu Państwa przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziły między innymi działki nr 144 i 147 o powierzchni 4,01 ha położone w J. Według obowiązującego wówczas miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działki te znajdowały się na terenie określonym symbolem U. 2, stanowiącym obszary promocji rozwoju gospodarczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty