Wyrok SN z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. IV CSK 97/15
Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości po uchwaleniu lub zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy się tylko wtedy, gdy można wykazać realną szkodę. Zależy to m.in. od ceny sprzedaży.
Gazeta Samorządu i Administracji nr 5/2016
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z powództwa O. G., C. G. i M. G. przeciwko Gminie T. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 7 października 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 czerwca 2013 r. Sąd Okręgowy w R. zasądził od Gminy T. na rzecz A. G. kwotę 500 220 zł z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu tytułem odszkodowania przewidzianego w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm., dalej: "u.p.z.p.").
Sąd Okręgowy ustalił między innymi, że w dniu 16 sierpnia 2001r. powód nabył od Skarbu Państwa przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziły między innymi działki nr 144 i 147 o powierzchni 4,01 ha położone w J. Według obowiązującego wówczas miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działki te znajdowały się na terenie określonym symbolem U. 2, stanowiącym obszary promocji rozwoju gospodarczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty