28.10.2014

Wyrok SN z dnia 28 października 2014 r., sygn. I PK 58/14

Każdy nauczyciel, który złoży oświadczenie wymienione w art. 5 ust. 5m ustawy doprowadza do rozwiązania stosunku pracy, które jest zrównane z zakończeniem zatrudnienia w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela. Następstwo to, posiadające znamiona fikcji prawnej, koreluje wprost z przesłankami nabycia prawa do odprawy nauczycielskiej. Mechanizm, którym posłużył się ustawodawca wyklucza możliwość doszukiwania się motywów celowościowych prowadzących do dekomponowania wytyczonego modelu normatywnego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt

SSA Piotr Prusinowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa E. P. przeciwko Gminie K. o odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 28 października 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 30 października 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 30 października 2013 r. zmienił wyrok Sądu Rejonowego z dnia 10 kwietnia 2013 r. i oddalił powództwo E. P. skierowane przeciwko Gminie K.

Na początku powódka pozwała Urząd Miasta i Gminy w K. oraz Publiczną Szkołę Podstawową w D. Domagała się sprostowania świadectwa pracy, wydanego jej w dniu 7 września 2011 r. przez Urząd Miasta i Gminy w K., przez zamieszczenie w nim informacji, że stosunek pracy rozwiązał się z dniem 1 września 2011 r. w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela. Pismem procesowym z dnia 11 kwietnia 2012 r. powódka zmieniła powództwo w stosunku do Urzędu Miasta i Gminy w K. w ten sposób, że zamiast sprostowania świadectwa pracy wniosła o zasądzenie od tego pozwanego odprawy pieniężnej w kwocie 16.794 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 2 września 2011 r. do dnia zapłaty oraz kwoty 6.329,38 zł tytułem ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2010/2011 w wymiarze 38 dni. Tego samego dnia powódka cofnęła powództwo o sprostowanie świadectwa pracy przeciwko Szkole Podstawowej w D. W piśmie procesowym z dnia 11 lipca 2012 r. powódka wskazała ostatecznie, że stroną pozwaną jest Gmina K., jednak nie cofnęła powództwa w stosunku do Urzędu Miasta i Gminy w K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty